Hypoteční trh zpomaluje. Starší byty přestaly zdražovat

Vysoké úroky a přísné podmínky odrazují od hypoték. Přehřátý realitní trh v Praze i dalších krajských městech díky tomu začíná ochlazovat.

Hypoteční trh zpomaluje. Starší byty přestaly zdražovat
ilustrační foto | Shutterstock.com

Hypotečním bankám se oproti loňsku výrazně zhoršují výsledky už od začátku roku. Když se ale od dubna ke stále vyšším sazbám přidala i nová, přísnější regulace ČNB, nastal další propad. 

Ve čtvrtém letošním měsíci finanční instituce poskytly nové půjčky na bydlení jen za 17,5 miliardy korun. Oproti březnu to bylo o dvě pětiny méně, meziroční propad byl dokonce šedesátiprocentní. Přestože v květnu se statistiky opět vrátily nad dvacetimiliardovou hranici, meziroční propad je podobný.

Hlavním důvodem je zmiňované zdražování. Ještě na začátku loňského roku se dala pořídit hypotéka s úrokem kolem dvou procent, letos v červnu už byla průměrná sazba podle údajů Hypoindex 5,71 procenta. U některých fixací se přitom úroky blížily sedmi procentům.

Kvůli dalšímu zvýšení sazeb ČNB, která minulý týden přidala dalších 1,25 procentního bodu na celkových sedm procent, ovšem hypotéky budou podražovat dál. Podle odhadů by na konci roku mohly sahat k devíti procentům.

Horší dostupnost a výhodnost hypoték se začíná projevovat i na realitním trhu, a to především u starších nemovitostí. Ty mezi květnem a červnem ve většině městských částí Prahy a také v některých dalších krajských městech stagnovaly, či dokonce mírně klesly.

Z údajů realitního serveru Reality Mix vyplývá, že nejvíc nabídkové ceny starších bytů v Praze klesly v druhé městské části, a to o 6,5 procenta. Za méně peněz než v květnu se nabízely byty také v dalších pěti pražských obvodech. Naopak větší meziměsíční zdražení než o jedno procento se odehrálo jen v Praze 4.

Jiná situace je u novostaveb. Také developeři sice poukazují na to, že z řad zákazníků vypadlo mnoho hypotékařů, stále se ale najde dost kupujících s dostatečnou hotovostí. U developerských projektů navíc proti snížení cen hrají i další faktory. Především nedostatek a zdražení stavebních materiálů řádově až o desítky procent se podepisují na silném tlaku na náklady.