Hypoteční banky mají zaděláno na další špatný rok. V únoru půjčily ani ne osm miliard

Po rekordním roce 2021 loni trh s hypotékami zamrzl. Letos to není lepší: v únoru banky poskytly úvěry jen za 7,9 miliardy korun

Ještě před dvěma lety trh s hypotékami zažíval nevídaně hojné časy. Navzdory pandemii covidu a ekonomické nejistotě se bankám podařilo překonat historický rekord – za dvanáct měsíců poskytly nové a refinancované úvěry na bydlení za více než 541 miliard korun.

Loni po relativně slušných jarních měsících ale přišlo tvrdé vystřízlivění. Kvůli boji ČNB s inflací vzrostly úrokové sazby oproti nejnižším hodnotám téměř na trojnásobek a klienti o hypotéky ztratili zájem. Celkový objem úvěrů činil podle statistik České bankovní asociace (ČBA), které sledují všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky, pouze 197 miliard. Z toho samotné nové úvěry, tedy po odečtení refinancovaných půjček, dosáhly dokonce jen 162 miliard korun.

Lépe letos nebude

Meziroční propad tak vypadá hrozivě: trh s hypotékami se zřítil o více než 63 procent. Lze sice namítnout, že srovnání s historicky nejúspěšnějším rokem 2021 je zkreslující a že by dosažení stejně vysokých čísel bylo spíše překvapením, aktivita na hypotečním trhu ale byla loni zhruba o dvě pětiny nižší také ve srovnání s rokem 2020.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit