Hubáčkova finanční skupina Creditas ovládne Expobank

Na českém bankovním trhu se schyluje k další zajímavé transakci. Menší, původem ruskou banku Expobank získá agilní finančník Pavel Hubáček, vládce skupiny Creditas. 

Hubáčkova finanční skupina Creditas ovládne Expobank
Expobank | foto BalkansCat / Shutterstock.com

Olomoucký byznysmen Pavel Hubáček rozšiřuje svou bankovní skupinu o menší tuzemskou banku Expobank. Tu se od března pokoušel prodat ruský podnikatel Igor Kim. V březnu dokonce zástupci banky veřejně oznámili dohodu s konsorciem složeném z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů. K tomuto obchodu však nakonec nedošlo a na řadu přišel tuzemský bankéř Hubáček a jeho Banka Creditas.  

„Banka Creditas je stabilní finanční instituce, která má ambice dále růst jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ říká předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší a dodává, že podpis smlouvy je pouze prvním krokem v celém procesu. Musí ještě dojít ke schválení Českou národní bankou a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže.

Stejně tak zúčastněné strany nezveřejnily prodejní cenu Expobank. Její vlastní kapitál byl kolem 2,5 miliardy korun, a tak se dá předpokládat, že i její prodejní cena se pohybovala v rozmezí od dvou do tří miliard.

Obě finanční instituce ale podle prohlášení nadále fungují samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nic nemění. Alespoň zatím. 

„Tato transakce je dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu. Naší strategií bude využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na oblasti retailového bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií,“ dodal také Petr Krumphanzl, předseda představenstva Expobank CZ.

Expobank CZ je českou bankou s 31letou tradicí. Od roku 1991 působila mimo jiné pod názvy BAWAG Bank nebo LBBW Bank. Expobank CZ se zaměřuje na klienty z řad firem a rozvíjí nabídku také pro retail. Expobank CZ je nejmenší plnohodnotnou bankou na českém trhu s bilanční sumou 12 miliard korun. Banka Creditas patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je více než 80 miliard korun.