Válka, covid a omezení obchodu přidusí celý svět. Kdo budou vítězové a poražení postglobální éry?

Šel jsem z oběda se svým mentorem, postarším americkým bankéřem, a jak tak sluníčko uprostřed indiánského léta jemně svítilo a ptáčci štěbetali, zeptal jsem se ho, kdy se měly Spojené státy tak dobře jako teď, na konci 20. století. „Nikdy,“ řekl téměř osmdesátiletý muž, který vyrůstal za velké hospodářské krize, a prorocky dodal: „Akorát mám pocit, že to nevydrží.“
O téměř čtvrtstoletí později se zdá jasné, že představa o světě, který bude propojen do té míry, že konflikt mezi jednotlivými velkými centry nebude pro přílišnou nákladnost možný, je vystřídána jiným trendem, přesně opačným. Politické napětí mezi mocenskými bloky a s tím související ekonomická rizika brzdí mezinárodní obchod do té míry, že globalizace „zařazuje zpátečku“.
Zlatou érou globalizace můžeme nazvat devadesátá léta minulého století, kdy konec studené války a příklon k tržnímu hospodářství, snížení obchodních bariér a zavedení konvertibilní měny během velmi krátké doby expandovaly po celém světě. Během několika málo let se rozšířily na území celého bývalého sovětského bloku, ale také do Číny, Indie a Latinské Ameriky.
Kočovné díly
Praktickým výsledkem této vlny bylo, že dynamika světového obchodu se zbožím zcela běžně dvaapůlkrát překračovala tempo růstu světové ekonomiky jako takové.