Hromadná ruská deprese. Lidem docházejí léky i práce

Zhruba pětina Rusů přiznává, že má deprese. Psychické problémy souvisí kromě války na Ukrajině i s tím, že lidé přicházejí kvůli odchodu západních firem o práci.

Hromadná ruská deprese. Lidem docházejí léky i práce
Lékárna v Moskvě, ilustrační foto | Shutterstock.com

Protiruské sankce a všeobecná panika Rusů, že nebude v lékárnách dost léků, vedou k tomu, že se Rusko potýká s „krizí duševního zdraví“. Projevuje se to tím, že obyvatelé Putinova Ruska vykoupili zahraniční antidepresiva z lékáren. Poptávka se po napadení Ukrajiny zvýšila čtyřnásobně, což bylo ruským listem Kommersant interpretováno jako počátek hromadné ruské deprese.

„Vrátily se mi deprese, měla jsem opět sebevražedné myšlenky,“ svěřila se šestadvacetiletá Saša z Moskvy pro nezávislé The Moscow Times. Poslední tři roky se úspěšně léčila, invaze na Ukrajinu z 24. února veškerý pokrok v léčbě zničila.

Marketingová specialistka Alija Miftachová z Moskvy, jež se léčí s bipolární poruchou, přiznala, že válka jí obrátila dosavadní život naruby. Každý den sleduje zprávy z různých zdrojů a cítí se stále více frustrovaná a bezmocná. I další Moskvané si stěžují na to, že mají pocity úzkosti.

Psychiatr Viktor Lebeděv potvrdil, že jeho ordinace praská ve švech. Získat pravdivé statistiky o duševním zdraví ruské populace je ale obtížné. Podle oficiálních statistik trpí v Rusku depresemi 5,5 procenta populace, což je téměř osm milionů Rusů (pro srovnání, na Ukrajině to bylo 6,3 procenta, v Česku 5,2 procenta populace). Neoficiálně psychiatři odhadují, že psychickými problémy trpí dvacet procent populace.

Válečná a ekonomická krize duševní poruchy prohloubí a projevy zhorší. Jeden z moskevských psychiatrů anonymně potvrdil, že od vpádu Ruska na Ukrajinu radí klientům v podstatě 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

Snaží se jim poskytnout recepty na to, jak se vyrovnat s každodenním životem. Možnosti psychiatrů jsou ale omezené. Matka jedné z jeho klientek žije v Mariupolu a po bombardování utrpěla poranění mozku. Řada Rusů impulzivně odešla do okolních zemí a nyní neví, jak dál. „Mým úkolem je zadržet chaos a připomenout lidem, že jsou to lidské bytosti s lidskými potřebami,“ vysvětlil psychiatr.

Kvalitní léky nejsou

Západní sankce narušily dodávky zboží, ceny léků raketově rostou, o třicet až čtyřicet procent. Řada Rusů si nakoupila léky do zásoby na několik měsíců, většinou ale už nejsou k sehnání, potvrdila Miftachová. Saša zase tvrdí, že najít lékárnu, která prodává cenově dostupné antidepresivum Trazodon, je prakticky nemožné. 

Západní farmaceutické koncerny se sice z Ruska stáhly nebo pozastavily investice, nicméně v rámci sankcí mají výjimku a do Ruska mohou dodávat základní léky, jako jsou antibiotika nebo analgetika. Ruské úřady i zástupci firem tvrdí, že se jedná pouze o krátkodobé logistické problémy. 

Psychoterapeuti ale oponují, že v lékárnách západní antidepresiva nejsou k dostání. Ruské náhrady jsou méně kvalitní, s výraznějšími vedlejšími účinky a horší úspěšností léčby. „Mnoho lékařů se shoduje na tom, že léky k léčbě duševních poruch vyrobené v Rusku jsou špatné kvality, mnohem horší než zahraniční léky,“ zdůraznil Lebeděv. 

Nedostatek kvalitní medikace, zhoršení ekonomické situace – zdražení a ztráta práce – povedou podle něj k vyšší míře sebevražd v ruské populaci. Ekonomickými sankcemi bude zasažena řada menších ruských podniků a samostatně podnikajících živnostníků. 

Zablokování západních sociálních platforem, jako je Instagram a Facebook, je pro řadu mladých Rusů další komplikací, jež má dopady i na jejich psychické zdraví, varují odborníci. Skutečné škody Putinovy války se ale na psychické stránce ruské populace projeví až za rok nebo dva.