Hrátky se Strachem. Kauza Ibiza stále rezonuje Rakouskem

Rakouský soukromý detektiv hledá azyl v Německu a protikorupční úřad si podal ministra financí. Co se to u sousedů děje?

Hrátky se Strachem. Kauza Ibiza stále rezonuje Rakouskem
Podivnou schůzkou na Ibize, při níž fantazíroval, co, komu a jak by se dalo vyměnit za miliony do kasy FPÖ, si někdejší rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache zničil politickou kariéru. | Profimedia.cz

Jsou politické skandály, které vzniknou, vyřeší se, padne nějaká hlava a jede se dál. Tak třeba modré šaty Moniky Lewinské už dnes nevzrušují ani největší odpůrce Billa Clintona (o něm samotném spekulovat nebudeme). Jiné se nevyřeší nikdy a lidé si na to postupem doby zvyknou. Střílel v Dallasu Lee Harvey Oswald sám, nebo jak? Většina z nás se víceméně smířila s tím, že se to nikdy na sto procent nedozví. A pak jsou aféry, které sice na první pohled vypadají jasné jako pár facek, ale ve skutečnosti nekontrolovatelně bobtnají.

Jedna z posledně uvedených se z masivního krku někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho začala šířit na další tamní politiky. Pokud jste se mezitím zabývali něčím zajímavějším, pro osvěžení paměti je zde stručná rekapitulace. V květnu 2019 se na veřejnost dostal videozáznam rozhovoru, jenž proběhl o dva roky dříve (čtvrt roku před parlamentními volbami z roku 2017, jež dostaly Stracheho partaj do vlády) ve vile na španělském výletním ostrově Ibiza. Vedli jej Strache, jeho pobočník Johann Gudenus a jeho srbská manželka Tajana se ženou, která vystupovala jako neteř ruského oligarchy Igora Makarova.

Velké oči

Popíjelo se a vedly se řeči. Ruska přišla s nabídkou politické podpory FPÖ, straně budoucího vicekancléře, v řádu milionů eur za příslib státních zakázek. Strache, opojený vědomím vlastní důležitosti a silou okamžiku, radil Rusce, kam má peníze převést s minimálním rizikem odhalení. Fantazíroval o převzetí deníku Kronen Zeitung. Kalkuloval následný tučný volební zisk. Kdybyste mu pustili Wagnera, byl by ten den nejspíš napadl Polsko.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit