Hradní pikle. Co chystají Zeman s Babišem?

Premiér se opakovaně sešel s prezidentem. Množí se spekulace, jaké ti dva kují pikle. Nevíme to, tak trochu popusťme uzdu fantazii.

Hradní pikle. Co chystají Zeman s Babišem?
Premiér Andrej Babiš je poslední dobou na Hradě častým návštěvníkem. Ze setkání nebyla vydána žádná komuniké. Co s prezidentem chystají? | Profimedia.cz

Prezident Zeman i premiér Babiš mají své zájmy. Prvotním zájmem současného premiéra je pokračovat v rozmnožování a zajišťování svého impéria. A také získat trvalou beztrestnost pro sebe a své blízké. Za tím účelem potřebuje vyhrát volby, a to výrazně. Úřadující prezident už před sebou žádné volby nemá a žádný trest mu nehrozí. Žene ho pomstychtivá touha si jednou provždy vyřídit účty se všemi, které nemá rád. Touží se zapsat do dějin jako ten, kdo bude odcházet na vrcholu své moci. A především se chce odměnit svému okolí, jemuž vděčí za velký politický comeback. Tvoří jej lidé a skupiny, jejichž zájmy mají těžiště v Rusku a v Číně.     

Prezident a premiér sdílejí politickou moc. Premiérovi nyní stačí jen na to, aby vedl vládu. V parlamentu ani veřejném mínění již rozhodně není tím suverénem, kterým byl před rokem. Preference ubývají, političtí partneři mizí, opozice posiluje. Před volbami očividně ztrácí své největší zbraně – diktování tempa a manévrování mezi vládnutím a protestem. Stejně tak však platí, že přímo volený prezident má sice velkou legitimitu, ale jeho rozhodovací pravomoci jsou velice omezené. Oba se vzájemně potřebují.

Dukovany a superhrubá mzda

Právě teď jsme svědky důležitých epizod jejich soužití. Zemanovi by se líbilo, kdyby ještě do voleb bylo rozhodnuto o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, který má kromě obchodního i silný strategicko-bezpečnostní rozměr. Zemanovými favority jsou ruští zájemci. Premiér Babiš již v září slíbil, že tento tendr dokončí až vláda vzešlá z voleb. Hrad tak postavil před důležité rozhodnutí: Dukovany bez Babiše a ještě do voleb, nebo s Babišem, ale až po volbách? Druhá varianta předpokládá Babišův volební triumf. A ovšem, taky aktivní prezidentovu podporu ve snaze ovládnout předvolební arénu.

Premiéra zase momentálně čekají dvě zkoušky – parlamentní hlasování o zrušení superhrubé mzdy a o vyslovení nedůvěry vládě, iniciované opoziční ODS. Návrh ODS vypadá na první pohled nesmyslně, komentátoři se ptají, jaký má plán B. Její předseda v nedávném rozhovoru předestřel plán na jarní předčasné volby, do kterých by zemi řídila vláda vzniklá dohodou celého politického spektra. Taková varianta by zcela odřízla prezidenta Zemana a s ním i Dukovany. Nejen proto je krajně nepravděpodobná. 

Najde Babiš odvahu?

To hlasování o Babišově daňovém návrhu skýtá více možností. Prezident již premiéra podpořil, ačkoli svůj souhlas podmínil jen dvouletou platností navrženého řešení. Návrh má i podporu části opozice. Naopak proti jsou sociální demokraté, kteří přišli s vlastním návrhem. A taky komunisté. Co třeba spojit tento návrh s hlasováním o důvěře vládě? Taková varianta se může stát Babišovou win-win strategií. Předně prokáže kus odvahy, kterou v posledních měsících úplně ztratil. Ale především, projde-li návrh, prosadí důležitý bod svého programu. Navíc se mu otevře možnost rekonstruovat vládu. Bude-li návrh zamítnut, kabinet padne a před Zemanem a Babišem se otevře možnost uspořádat vše zcela ve vlastní režii. Mohou se dohodnout na novém kabinetu vedeném Babišem a do něj získat pár zvučných jmen.

Jistě, do vlády se teď nikdo nehrne, ale nová vláda skýtá novou příležitost. Nebo si řeknou, že pro Babiše je výhodnější ve vládě nebýt a na druhé volební vítězství útočit z opozice. Že právě toto umí nejlépe, všichni víme. A Zemanovi to navíc dá možnost nejen sestavit vlastní kabinet, ale i prosadit dukovanský tendr ještě do voleb. 

Tento vývoj nemusí být vůbec špatný ani pro ČSSD nebo KSČM. Břímě odpovědnosti za vládu je nyní táhne pod pětiprocentní práh smrti. Odchod do opozice by i jim mohl prospět. Právě socialisté a komunisté jsou navíc věrnými hradními spojenci v otázce ruských a čínských zájmů. Zemanovi se v příští sněmovně hodí.  

Zbývá otázka jarních voleb. Babišovi ani Zemanovi nedá spát posilování opozice. Především Piráti a STAN váhající, jestli se spojit, potřebují čas. Čím dříve volby budou, tím méně jej dostanou.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní