Hradní pikle. Co chystají Zeman s Babišem?

Premiér se opakovaně sešel s prezidentem. Množí se spekulace, jaké ti dva kují pikle. Nevíme to, tak trochu popusťme uzdu fantazii.

Hradní pikle. Co chystají Zeman s Babišem?
Premiér Andrej Babiš je poslední dobou na Hradě častým návštěvníkem. Ze setkání nebyla vydána žádná komuniké. Co s prezidentem chystají? | Profimedia.cz

Prezident Zeman i premiér Babiš mají své zájmy. Prvotním zájmem současného premiéra je pokračovat v rozmnožování a zajišťování svého impéria. A také získat trvalou beztrestnost pro sebe a své blízké. Za tím účelem potřebuje vyhrát volby, a to výrazně. Úřadující prezident už před sebou žádné volby nemá a žádný trest mu nehrozí. Žene ho pomstychtivá touha si jednou provždy vyřídit účty se všemi, které nemá rád. Touží se zapsat do dějin jako ten, kdo bude odcházet na vrcholu své moci. A především se chce odměnit svému okolí, jemuž vděčí za velký politický comeback. Tvoří jej lidé a skupiny, jejichž zájmy mají těžiště v Rusku a v Číně.     

Prezident a premiér sdílejí politickou moc. Premiérovi nyní stačí jen na to, aby vedl vládu. V parlamentu ani veřejném mínění již rozhodně není tím suverénem, kterým byl před rokem. Preference ubývají, političtí partneři mizí, opozice posiluje. Před volbami očividně ztrácí své největší zbraně – diktování tempa a manévrování mezi vládnutím a protestem. Stejně tak však platí, že přímo volený prezident má sice velkou legitimitu, ale jeho rozhodovací pravomoci jsou velice omezené. Oba se vzájemně potřebují.

Dukovany a superhrubá mzda

Právě teď jsme svědky důležitých epizod jejich soužití. Zemanovi by se líbilo, kdyby ještě do voleb bylo rozhodnuto o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, který má kromě obchodního i silný strategicko-bezpečnostní rozměr. Zemanovými favority jsou ruští zájemci. Premiér Babiš již v září slíbil, že tento tendr dokončí až vláda vzešlá z voleb. Hrad tak postavil před důležité rozhodnutí: Dukovany bez Babiše a ještě do voleb, nebo s Babišem, ale až po volbách? Druhá varianta předpokládá Babišův volební triumf. A ovšem, taky aktivní prezidentovu podporu ve snaze ovládnout předvolební arénu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit