Hrad za desítky milionů: kolik utratí za kampaň Babiš, Pavel či Nerudová

Babiš, Pavel, Fischer, Nerudová, nebo někdo jiný? O postupujícím do druhého kola prezidentských voleb mohou rozhodnout i miliony v předvolební kampani

Hrad za desítky milionů: kolik utratí za kampaň Babiš, Pavel či Nerudová
Petr Pavel je jedním z několika kandidátů, kteří počítají s tím, že využijí maximální povolenou částku na prezidentskou kampaň, tedy čtyřicet milionů. | Profimedia.cz

Zavedení přímé volby prezidenta republiky před deseti lety přineslo i jednu výraznou finanční změnu. Kandidáti se snaží přesvědčit voliče, aby odevzdali svůj hlas právě jim, v předvolební kampani. A ta rozhodně není zadarmo. Miliony jenom létají. A právě peníze mohou sehrát významnou roli v tom, kdo se nakonec probojuje do druhého kola.

„Peníze určitě nevládnou všemu, ale nemůžeme je podceňovat,“ říká politolog Stanislav Balík, který působí na Masarykově univerzitě v Brně a je rovněž součástí expertního týmu národního institutu SYRI. Lednové prezidentské volby podle něj mohou být velmi těsné a výše vynaložených peněz může pomoci k tomu, aby kandidát přesvědčil několik procent nerozhodnutých voličů, což ho nakonec může poslat do druhého kola. „Peníze mají určitě nemalý vliv,“ říká Balík, ale dodává, že od nich není možné ani čekat zázraky, tedy že by z neznámého člověka udělaly po Miloši Zemanovi novou hlavu státu.

Jsme na začátku

Že mohou být volby hodně vyrovnané a že o postupujících do druhého kola může rozhodnout relativně nízký počet lidí, dokládají výsledky říjnového průzkumu agentury Median. Na prozatímní dvojici favoritů – generála Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše (ANO) – se dotahuje bývalá rektorka Danuše Nerudová. „Nárůst preferencí zaznamenala Danuše Nerudová, a to o pět procentních bodů oproti září,“ konstatovali autoři průzkumu. Pavel s Babišem se zatím přetahují o prvenství mezi 22 a 23 procenty voličské podpory, Nerudová je na patnácti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit