Hraboši se opět přemnožili, hubení vyjde na desítky milionů korun

Po třech letech se čeští zemědělci znovu potýkají s přemnoženými hraboši. Kritická je situace zejména v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Hraboši se opět přemnožili, hubení vyjde na desítky milionů korun
Hraboš polní | foto Shutterstock.com

Ministerstva zemědělství a životního prostředí se domluvila na jejich hubení, aby to neohrozilo další živočichy. Zemědělci na to dostanou dotaci 500 korun na hektar, celkem ekologický resort plánuje uvolnit čtyřicet milionů korun.

Podle dohody se přemnožení hraboši nebudou hubit plošně, ale cíleně, tedy vkládáním vybraného přípravku do děr. Tento způsob se ověřil v letech 2019 až 2021, kdy umožnil významné lokální omezení hrabošů, snížení škod na porostech a zároveň ochránil ptactvo a další divoká, ale i domácí zvířata.

„Chceme chránit řadu druhů ptáků jako poštolky, káňata, sýčky, kalousy, ťuhýky, volavky, čápy, koroptve, bažanty, ale i zajíce, lišky, srnce, nebo dokonce i domácí mazlíčky jako kočky a psy. Proto je pro nás klíčová dohoda s resortem zemědělství, že na výjimky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského bude povolována zvýšená a adresná aplikace do děr. Ať už se provádí ručně, nebo strojem, jed jde cíleně pod povrch,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Uvedl, že vyčleněné desítky milionů korun pokryjí zhruba osmdesát tisíc hektarů zemědělské půdy. 

„Parametry jsme nastavili na základě dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského za období hraboší kalamity před třemi lety,“ dodal Hladík.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) připomněl, že jen za jaro 2020 vyplatil jeho resort zemědělcům 35 milionů korun na jednorázovou asanaci pozemků s výskytem hrabošů. Šlo o uhrazení nákladů farmářům, kteří přípravek aplikovali.

„Nedopustíme, aby se opakovala kalamita s hraboši, jaká zemědělce postihla v letech 2019 a 2020. Chceme maximálně ochránit ostatní živočichy, proto neumožníme aplikaci přípravku plošným rozhozem na povrch. Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem a zároveň nepoškodíme životní prostředí,“ uvedl Nekula.

Situace se podle něho nesmí podcenit. „Je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,“ dodal ministr zemědělství.