Hozená rukavice pro ČNB. Inflace je nad čtyřmi procenty

Růst cen v srpnu výrazně překonal očekávání. Čtyřprocentní inflace nahrává zvýšení sazeb ČNB na zářijovém zasedání bankovní rady o půl procentního bodu.

Hozená rukavice pro ČNB. Inflace je nad čtyřmi procenty
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Zasedání bankovní rady ČNB na konci září bude zřejmě bouřlivější, než se očekávalo. Nasvědčují tomu alespoň čerstvě zveřejněné statistiky o růstu spotřebitelských cen: ty se v srpnu zvýšily meziročně o 4,1 procenta. To je o 0,7 procentního bodu víc než v červenci; naposledy byla takto vysoká inflace v listopadu 2008.

Přestože centrální bankéři letos zvýšili základní repo sazbu už dvakrát o čtvrt procentního bodu, růst cen to nezpomalilo. Ještě tento měsíc se tak dá očekávat další šlápnutí na brzdu, a to dokonce možná ještě výraznější. „Vývoj a výhled inflace hovoří pro další zvyšování úrokových sazeb a bankovní rada může na některém z nejbližších zasedání vážně uvažovat o zvýšení repo sazby o půl procentního bodu v jednom kroku,“ naznačuje hlavní ekonom Generali Investment Radomír Jáč.

Zdražování v srpnu se projevilo prakticky ve všech hlavních skupinách spotřebního koše – rostly ceny potravin, náklady na bydlení a pohonné hmoty, podražily ale také rekreace a kultura nebo gastronomický sektor.

Meziroční inflace se kvůli tomu ocitla celý procentní bod nad prognózou ČNB. „Do ekonomiky se pumpovaly peníze ostošest. Ve stejné době se přitom pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Prudké zdražování je logickým důsledkem těchto činů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Analytici předpovídají, že růst cen bude pokračovat i ve zbytku roku. Jak výrazný bude, ovšem bude záležet mimo jiné právě na rozhodnutí centrálních bankéřů. „Ke konci letošního roku může meziroční inflace vystoupat nad úroveň 4,5 procenta,“ odhaduje Radomír Jáč.

I pokud by se na konci září na pravidelném zasedání bankovní rada držela při zdi a zvýšila sazby jen o čtvrt procentního bodu, jako to letos udělala už dvakrát, nervozita investorů bude přetrvávat. „Trhy budou nervózní i před zasedáním stanoveným na počátek listopadu, kdy ČNB bude mít k dispozici novou inflační prognózu. Ta může vybízet k výraznějšímu tempu zvyšování úroků než dosud,“ uzavírá Radomír Jáč.