Houby, a ne plast

Český startup Myco vyrábí udržitelnější a ekologičtější alternativu jednorázových plastů a dalších materiálů

Houby, a ne plast
David Minařík (vlevo) a Jan Ostrezi v Mycu občas vyrábějí i netradiční dárky, kdy je i samotné „rozbalování“ zarostlé lahve zážitkem. Nový materiál vyrábějí pouze ze čtyř surovin: pilin či jiného substrátu, houby reishi, kukuřičného škrobu a mletého vápence, což je přírodní hnojivo. | Myco

„Potká se akademický malíř a automobilový inženýr…,“ může být začátek vtipu. Ale také příběh českého biotechnologického startupu Myco, který vyrábí ekologické obalové a izolační materiály z podhoubí.

„Já to mám v krvi, jsem takový zarputilý nerd, co si odjakživa rád čte vědecké články. Jsou plné inspirace a skvělých nápadů. A jsem možná jediný člověk, který čte diplomky a disertace,“ líčí umělec David Minařík. Za fascinaci houbami prý může jeho přítelkyně, vášnivá houbařka. „Ač jsem malíř, mám zhoršený barvocit a stejně jako osm z deseti mužů hnědé houby na hnědém pozadí nevidím. Vždy jsem ale viděl choroše na stromech, a tak jsem si o nich začal číst,“ vzpomíná, jak postupně pronikal do fascinujícího a dosud málo prozkoumaného světa hub.

Zlom k praktickému využití nastal až o šest let později. „Má druhá dcera se narodila nemocná a první rok doslova bojovala o život. A abych se nezbláznil, začal jsem po nocích doma v koupelně experimentovat. Chtěl jsem, aby po mně jednou něco zbylo, ne jen abstraktní obraz. Abych byl podobně užitečný jako třeba doktoři, kteří denně zachraňují životy,“ vysvětluje, jak před dvěma lety pěstoval první mycelia, podhoubí, jako pojivo pro tvorbu pevného a zároveň plně přírodního materiálu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit