Hotel v Moskvě i útok na Vídeň. Vítek má za sebou rekordní rok

Růst cen nemovitostí v loňském roce pomohl skupině CPI miliardáře Radovana Vítka k rekordním číslům. Hodnota majetku skupiny vzrostla o pětinu na 380 miliard korun a vyhlíží spojení s rakouskými obry.

Hotel v Moskvě i útok na Vídeň. Vítek má za sebou rekordní rok
CPI Property Group | foto Shutterstock.com

Realitní investor Radovan Vítek zažívá životní období, když jeho CPI stojí doslova na prahu nové, velké éry. Bez ohledu na geopolitický neklid Vítek totiž dotahuje rekordní operaci, v jejímž rámci pohltí hned dva rakouské realitní konkurenty. V tuto chvíli ovládá ve skupině Immofinanz kolem 55 procent a dál dokupuje. Tato akvizice jej zároveň nasměrovala k majetkově provázané společnosti S Immo. Až CPI oba konkurenty pohltí, stane se bezpečně největším realitním hráčem v regionu s majetkem přes 21 miliard eur. 

Ale už nyní jeho CPI dosahuje rekordních čísel. „Rok 2021 byl rokem úspěšného růstu skupiny CPIPG. V průběhu roku jsme realizovali chytré akvizice, posílili naši kapitálovou strukturu a rozšířili naši základnu kapitálových investorů,“ uvedl k výsledkům skupiny CPIPG za rok 2021 její generální ředitel Martin Němeček.

Tedy ještě bez započtení jeho rakouských akvizičních cílů se hodnota aktiv skupiny v roce 2021 vyšplhala na 14,4 miliardy eur, což je v přepočtu přes 380 miliard korun. Meziročně je to o 21 procent více. Samotná hodnota nemovitostního portfolia vzrostla dokonce o 27 procent na 13,1 miliardy eur. Polovinu z toho tvořily kancelářské projekty, zejména v Praze, Varšavě a Berlíně. 

Za růstem hodnoty skupiny stojí zejména přecenění stávajícího portfolia směrem vzhůru a rovněž některé nové akvizice. Díky inflaci u cen nemovitostí se také skupině o několik procent snížila výše zadlužení. 

Skupině se rovněž podařilo zvýšit příjmy z nájemného na stávajícím portfoliu o sedm procent oproti roku 2020. Celkem šlo o 363 milionů eur. EBITDA skupiny, tedy hrubý provozní zisk, vzrostla o devět procent na 368 milionů eur.  

Skupině se také loni probral segment hotelů, ve kterém má CPI hotely asi za 800 milionů eur. Oproti čisté ztrátě tři miliony eur v roce 2020 se loni hotelový byznys CPI vyhoupl do zisku čtrnáct milionů eur.  

Dopad současné války na Ukrajině na byznys CPI není přímý. Skupina v rámci humanitární pomoci vyčlenila desítky lůžek ve svých hotelech pro válečné uprchlíky, například ve známém hotelu v Ústí nad Labem s příznačným jménem Vladimír. Jedinou přímou obětí v rámci aktiv CPI je Spa Hotel Pokrovka v Moskvě. Ten si skupina cení na sedmnáct milionů eur, což představuje jen asi desetinu procenta hodnoty celého portfolia CPI.