Hory odpadu kvůli covidu

Hromadné nošení roušek, masivní testování a očkování

Hory odpadu kvůli covidu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Kvůli ochraně před covidem spotřebovává světová populace nejvíce zdravotnického materiálu v historii. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO) a zároveň varovala, že množství odpadu vyprodukované kvůli pandemii covidu-19 přesáhlo únosnou mez a namístě je odpovědnější chování.

Jen z osmi miliard vyočkovaných dávek vakcín vzniklo 144 tun odpadu, hlavně použitých stříkaček a jehel. Samotná Organizace spojených národů pro humanitární účely distribuovala 87 tisíc tun jednorázových obleků, rukavic, roušek a respirátorů. Ty nejspíš z velké části skončily na skládkách.

K tomu je třeba připočíst 2600 tun (především plastového) odpadu z testovacích sad a také 731 tisíc litrů chemického odpadu. Jenže ve skutečnosti jde jen o zlomek množství spotřebovaného materiálu. „Je zcela klíčové vybavit zdravotníky správnými ochrannými pomůckami. Podstatné je ale i to, aby se používaly bezpečně a neohrožovaly životní prostředí,“ požádal vlády jednotlivých států Michael Ryan, zmocněnec pro epidemii z WHO.