Hornické byty za 30 miliard

Švédský Heimstaden svá aktiva v Česku přecenil směrem nahoru.

Hornické byty za 30 miliard
ilustrační foto | Profimedia.cz

Po měsících dohadů je jasno. Švédská realitní skupina Heimstaden v pololetní zprávě uvedla, že portfolio 43 tisíc bývalých hornických bytů na Ostravsku koupila za 12,985 miliardy švédských korun. To je v přepočtu k datu dokončení transakce – tedy k 20. únoru – zhruba 30,7 miliardy českých korun. Navzdory nejistotě spojené s koronavirem Švédové svá aktiva v Česku přecenili směrem nahoru. Ke konci června už si je cenili na 14,26 miliardy švédských (36,4 miliardy českých) korun.

 

Velké akvizice v Česku a Nizozemsku dopomohly švédské realitní skupině ke skokovému růstu. Počet bytů v majetku skupiny Heimstaden přesáhl 100 tisíc; loni jich bylo jen necelých 55 tisíc. Souhrnná hodnota nemovitostí narostla o 19 procent na 135 miliard švédských korun (345 miliard českých). Snad jedinou špatnou zprávou je pokles podílu obsazených bytů; tady moravskoslezské portfolio s osmi procenty volných bytů kazí celkové číslo.

Jedná se o bývalé hornické byty v okresech Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek, které historicky patřily společnosti OKD. Bývalí vlastníci Zdeněk Bakala a Peter Kadas v roce 2006 rozsekali OKD na kusy a desítky tisíc bytů vyvedli do samostatné společnosti. Tu pak v roce 2015 prodali investiční společnosti Round Hill Capital za zhruba 14 miliard korun. Ta po pěti letech byty přeprodala s velkým ziskem švédskému Heimstadenu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit