Holubičí převrat v ČNB se zatím nekoná. Jak bude vypadat další boj s inflací?

Miloš Zeman zřejmě i díky propadu kurzu koruny po jmenování nového guvernéra ČNB pochopil, že jeho hra není v této době zcela na místě, a při výběru nových členů rady se rozhodl raději moc neriskovat.

Holubičí převrat v ČNB se zatím nekoná. Jak bude vypadat další boj s inflací?
Eva Zamrazilová | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Zeman však zároveň dal zřetelně najevo, že se mu dosavadní postup radních v boji s inflací nelíbí a s výběrem před šesti lety se prostě spletl. Těžko lze jinak interpretovat to, že ani jednomu z dvojce Tomáš Niedetzký a Vojtěch Benda neprodloužil mandát, ačkoli tak mohl učinit.

Bizarní pak je, že si naopak vybral Evu Zamrazilovou, kterou z rady vymetl před šesti lety, a Jana Fraita, který byl členem týmu guvernéra Zdeňka Tůmy, jehož jmenování prezidentem Havlem neúspěšně napadl Zeman jako premiér u Ústavního soudu.

Třetí nová radní Karina Kubelková je veřejně i v odborných kruzích asi nejméně známou osobností. Nicméně jde bezpochyby o erudovanou ekonomku a nejbližší spolupracovnici prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. Ten byl dlouho horkým kandidátem na guvernéra, a nakonec ho Zeman vypekl. Kubelková tak může vypadat jako pokus o odškodnění.

Každopádně analytici očekávající holubičí rotaci bankovní rady směrem k menší ochotě bojovat s inflací vysokými úroky si teď musí drbat hlavy, jak to tedy vlastně nyní bude, protože ani jedna ze tří nových figur se zatím jako holubice neprojevovala.

Eva Zamrazilová třeba patřila v radě k oponentům devizových intervencí, kterými v roce 2013 stimulovala ekonomiku bankovní rada Miroslava Singera. A Jan Frait je mnohaletým vedoucím pracovníkem v ČNB, kde se věnoval finanční stabilitě, a těžko očekávat, že bude nějak zásadně oponovat hodně jestřábím prognózám z dílny měnové sekce.

Pozitivním signálem je, že kurz koruny po prosáknutí identity nových radních zůstal zcela klidný. Na to, jak se zformuje nová většina v bankovní radě a kterým směrem otočí, či neotočí kormidlo, si budeme muset počkat do července.