Vybrané články
z týdeníku The Economist

Hollywood v bedně

Disney a Warner ve velkém sázejí na filmy pro streamovací služby.

Hollywood v bedně
ilustrace Vojtěch Velický

Pokud by se některému byznysu opravdu hodila pomoc Wonder Woman, jsou to kina. Karanténní opatření a nouze o premiéry snížily v roce 2020 celosvětové tržby o sedmdesát procent. Majitelé promítacích sálů si mohou oddechnout, protože bojovnice v korzetu na Štědrý den vyrazí je zachránit, a dá tak divákům důvod vrátit se do potemnělých sálů.

Zápletka tohoto dramatu se točí kolem prohlášení, s nímž přišel telekomunikační gigant AT&T, majitel společnosti Warner Bros, která film produkovala. „Wonder Woman 1984“ a dalších sedmnáct celovečerních snímků z dílny Warnerů, které měly jít do distribuce během nadcházejícího roku, budou ve stejný den, kdy půjdou do kin, dostupné ve streamovací službě HBO Max. Kina se přitom donedávna mohla spolehnout na několikaměsíční promítací exkluzivitu. Puristé jsou v šoku. „Budoucnost filmového průmyslu je na velkém plátně bez ohledu na to, co tvrdí nějaký diletant z Wall Street,“ rozčiloval se Denis Villeneuve, jehož epická sci-fi „Duna“ patří ke snímkům, kterých se toto prohlášení týká. 

Bez práva první filmové noci

Warner není jediné studio, které přesouvá pozornost k malým obrazovkám. Universal Pictures, jež spadá pod kabelovou společnost Comcast, uzavřelo v červenci dohodu s největším světovým řetězcem kinosálů AMC, podle které dostanou kina jen sedmnáct dní, než začnou být filmové novinky dostupné online (AMC dostane podíl ze streamovacích zisků). Společnost Paramount Pictures, která vlastní ViacomCBS, letos raději několik filmů prodala Netflixu, než aby dopustila, že se budou promítat před prázdnými hledišti kinosálů. A 10. prosince naznačilo největší hollywoodské studio Disney, že i ono vidí budoucnost ve streamování.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit