Vybrané články
z týdeníku The Economist

Hodní kluci vítězí

Nová kniha tvrdí, že v byznysu se slušnost vyplácí stejně jako v životě

Hodní kluci nevyhrávají, tvrdil lakonicky baseballový manažer Leo Durocher, známý tím, že se posmíval zraněným protivníkům a podváděl v kartách. V roce 1969 měli v posledních týdnech sezony jeho Chicago Cubs velký náskok, ale on si dokázal svůj tým (a rozhodčí) znepřátelit natolik, že se Cubs nakonec ani nedostali do Světové série. V jeho případě prevít prohrál.

Toto je jeden z příběhů, které vypráví David Bodanis, známý především jako autor vědeckých publikací, jenž se tentokrát věnuje otázce, jak by vůdcové měli uplatňovat autoritu. Ústřední sdělení jeho knihy „The Art of Fairness“ (Umění poctivosti) nalezneme hned v jejím podtitulu: „Moc slušnosti ve světě, který se zkazil.“

Vláček a teplé jídlo

Empire State Building byla postavena za pouhých 13 měsíců, a to včetně rozebrání hotelu Waldorf Astoria, který stál hned vedle. Stavitel Paul Starrett zacházel vzhledem k tehdejším standardům se svými dělníky velmi dobře. Věnoval pozornost jejich bezpečí a plat dostávali i v těch dnech, kdy příliš foukalo, než aby mohli pracovat. Denní gáži měli oproti normálu dvojnásobnou a na stavbě dostávali teplé jídlo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit