Hodně štěstí v Brně

Po pochybeních v odborných publikacích jen pár dní po jmenování rezignoval rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam

Hodně štěstí v Brně
Robert Plaga | Profimedia.cz

Štafetu po něm dočasně přebírá exministr školství Robert Plaga.

Adam, který je na univerzitě považován za schopného a přátelského člověka, rezignoval po zdrcujícím verdiktu odborné komise, jež měla posoudit jeho publikační činnost. Podle komisařů Adamova výzkumná skupina v konkrétních případech nedodržovala etiku vědecké práce a dopustila se pochybení, která spadají od „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“ až po „jasné známky manipulace s daty“. Ve vědeckém světě neodpustitelné. V tom civilním by ale zase mělo být jen těžko akceptovatelné to, že k přezkumu došlo na základě udání a očividné závisti. Jako jindy v minulosti platí, že úspěch se u nás neodpouští.

Univerzita je nyní bez rektora. Po Danuši Nerudové a Adamovi dočasně nastupuje do vedení instituce z rozhodnutí ministra Gazdíka jeho politický náměstek Robert Plaga. Bývalý ministr ve vládě Andreje Babiše, ale také absolvent Mendelovy univerzity a její bývalý pedagog. To se sluší říct v reakci na časté komentáře na sociálních sítích, že jde o další trafiku pro expolitiky. Ne, Plaga vysokému školství rozumí jako málokdo v zemi. V Brně se vyzná, protože tam žije a má rodinu.

Nekriticky je tedy třeba říct, že ač jde o politickou personu, ministr Gazdík určením Plagy neudělal chybu. Ve vysokoškolském prostředí se teď špitá, že exministrovi se možná řízení univerzity zalíbí a stane se jedním z kandidátů na plnohodnotného rektora. Proč ne, přejeme mu hodně úspěchů. Post politického náměstka je pro bývalého ministra možná až nedůstojná pozice.