Hodně špatný personalista

Zmatené tiskové konference, neudržení myšlenky a snad žádná vize o tom, co prosadit ve zdravotnictví

Hodně špatný personalista
Vlastimil Válek | Profimedia.cz

To je vlastní současnému ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi za TOP 09, který podle informací z kuloárů příliš dobře nevychází ani se spolustraníky. V minulém týdnu navíc vyšlo najevo, že selhal, i co se týče personálních záležitostí.

Už před několika měsíci odchod z ministerstva oznámila Válkova náměstkyně pro zdravotní péči, profesorka Martina Koziar Vašáková. Oficiálně se chce respektovaná pneumoložka vrátit k vědě, neoficiálně jí už ale prý Válek lezl krkem. Ministerstvo v souladu se služebním zákonem vyhlásilo na její post výběrové řízení.

Výsledek? Na vlivné místo, po ministrovi v daném resortu snad vůbec nejdůležitější, se nepřihlásil vůbec nikdo.

To, že se o klíčový post ve státní správě nikdo neucházel, je Válkova vizitka. Do výběrového řízení se může hlásit každý, kdo splní předem dané podmínky. Zpravidla to ale bývá tak, že ministr už má někoho vyhlédnutého. Toho neoficiálně podpoří a výběrová komise jen takovou preferenci formálně odmávne.

Jenže tady se nepřihlásil vůbec nikdo. Ani kámoš, ani nikdo zvenčí. Značí to jediné: nenajdeme člověka, který by chtěl za současné situace pracovat se současným ministrem.

Válek má ještě chvíli čas: Vašáková má odejít v polovině dubna. Buď by ji měl přesvědčit, ať zůstane, nebo urychleně najít minimálně stejně kvalitní náhradu.

Třetí možnost při nedostatku sebereflexe našich politiků možná nemá smysl ani psát: totiž najít náhradu sám za sebe.