Vybrané články
z týdeníku The Economist

Hodinky, které předpovědí mrtvici, a recepty na zastavení stárnutí. Google masivně investuje do zdravotnických technologií

Technologické firmy utrácejí miliardy dolarů, aby pronikly do byznysu se zdravotní péčí. Nejdál je zatím Alphabet

Hodinky, které předpovědí mrtvici, a recepty na zastavení stárnutí. Google masivně investuje do zdravotnických technologií
ilustrace | Vojtěch Velický

Bohaté země utrácejí za zdravotní péči horentní sumy. Rozvinuté ekonomiky obvykle vydávají kolem deseti procent HDP na to, aby udržely své občany zdravé, a tento podíl se stárnutím obyvatel ještě roste. Spletitý americký medicínsko-průmyslový komplex spolyká ročně sedmnáct procent HDP, což odpovídá částce 3,6 bilionu dolarů.

Těžkopádnost a nehybnost amerického systému, udržovaného v chodu farmaceutickými firmami, lékárníky, pojišťovnami, nemocnicemi a dalšími, kdo z něj těží, jej dlouhé roky chránily před kreativní destrukcí. Jeho velikost a zkostnatělost zároveň vysvětlují, proč po něm toužebně pokukují velké technologické společnosti. Jen málo jiných odvětví nabízí tak potenciálně velký trh, že i technologičtí titáni s celkovou hodnotou přes tři bi­liony dolarů skutečně zpozorní.

Každý má něco

Pět největších amerických technologických firem utratilo už miliardy dolarů za nejrůznější zdravotnické projekty. Některé jejich ranější zdravotnické investice se už začínají vyplácet. Amazon provozuje online lékárenský řetězec a jeho telemedicínské služby dosáhnou v Americe v podstatě kamkoli, kam chodí jeho balíky, tedy prakticky všude. V chytrých hodinkách od Applu neustále přibývají zdravotní prvky, ten nejnovější vám například bude připomínat, kdy si máte vzít které prášky. Meta stornovala na začátku roku plány na vývoj vlastních chytrých hodinek, ale nabízí nejrůznější fitness zábavu prostřednictvím svých virtuálních brýlí Oculus. Microsoft neustále rozšiřuje seznam svých cloudových zdravotních služeb (stejně jako Amazon prostřednictvím své cloudové odnože AWS).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit