Hlídači u hudební brány se změnili. A umělci na tom vůbec nevydělali

Jako Amazon vydusil knihkupce a spisovatele, dusí Spotify producenty a muzikanty. Další obory je mohou následovat

Hlídači u hudební brány se změnili. A umělci na tom vůbec nevydělali
ilustrace | Vojtěch Velický

Daniel Ek se pořádně namíchl. „Znovu a znovu si Apple ponechává všechny výhody a zároveň potlačuje inovace a poškozuje spotřebitele,“ tweetoval na začátku listopadu. „Apple jedná ve vlastním zájmu, ale také se zdá, že mu vůbec nesejde na zákonech, soudech nebo na volbě spotřebitelů,“ pokračoval. „Na té nejzákladnější úrovni bojujeme za to, aby lidé, kteří si koupili chytré telefony, měli možnost svobodně si nainstalovat aplikace ze zdrojů dle vlastního výběru; za svobodu tvůrců aplikací distribuovat je podle vlastního uvážení; a za svobodu obou skupin přímo vzájemně obchodovat.“

Jejda – svoboda vyvíjet a stahovat programy dle vlastního uvážení, kdo by byl proti? Smůla je, že Daniel Ek není ani obyčejný občan aktivista bojující za práva ajťáků, ani běžný ajťák. Je zakladatelem a šéfem Spotify, firmy, která dělá svým dodavatelům něco velmi podobného tomu, z čeho sám viní Apple.

Úzké hrdlo

Lze se domnívat, že to Ek přímo tak původně nezamýšlel. Spotify funguje od svého založení v roce 2006 s mottem „… odemykat potenciál lidské tvořivosti (…) tím, že dáme milionům kreativních umělců příležitost žít ze svého umění“. Někde se však něco muselo zvrtnout, protože dnes je praxe docela jiná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit