Hledejte u popelnic

Vážení čtenáři, 

držíte v rukou poslední letošní vydání týdeníku Hrot. Rok 2021 byl náročný. Covidová pandemie a s ní spojená omezení, dramatické zdražování a mnoho dalších nepříjemností negativně ovlivnily život každému. Zkrátka byl to rok, na který většina z nás ráda zapomene. Nezbývá než doufat, že ten nadcházející bude alespoň o něco přívětivější, i když „nepříjemností“, které nás v něm čekají, bude asi dost. Covidu ani vysoké inflace se jen tak nezbavíme. Jak píšeme v tomto čísle, pokud koncem roku přemýšlíte, kam se příští rok pohne ekonomika a jaký bude mít vliv na váš byznys i běžný život, radši si letos vsaďte Sportku. Pravděpodobnost, že se trefíte, bude zhruba stejná. I s tímto vědomím nezbývá než nám všem popřát, ať rok 2022 zvládneme co možná nejlépe. A věřme, že zase někdy bude líp. 

V tomto vánočním dvojčísle Hrotu jsme pro vás připravili několik tipů, jak si ten nadcházející rok alespoň trochu zpříjemnit, třeba netradičními investicemi. Zapomeňte na zlato, bitcoiny a podobně. Mnohem větších zisků lze dosáhnout třeba investicemi do letitých škodovek nebo nákupem dost starých dřevěných železničních pražců z dnes již neexistujícího eukalyptového lesa. Někdy dokonce stačí jen procházka kolem popelnic a trocha štěstí, možná i vy najdete vyhozený obraz, u kterého se posléze ukáže, že má hodnotu pár milionů korun. Více k tématu najdete v Hrotu. 

Petr Brychta pracoval jako elitní vyšetřovatel Policie ČR, staral se o bezpečnost v Pentě. Teď chce v čele firmy LPP dobýt Ameriku s chytrými zbraněmi. Životní příběh Brychty, který po boku zbrojaře Jiřího Sauera zahajuje novou životní kapitolu, je vskutku barvitý. 

Podobně barvitý je i příběh rakouského dřevařského magnáta Geralda Schweighofera. Dřevobaron se v posledních měsících znovu pustil do nakupování lesů v České republice. Aktuálně prý u nás vlastní zhruba dvanáct tisíc hektarů lesů, což z něj dělá jednoho z největších soukromých majitelů. Ne vždy si Schweighofer vysloužil chválu. Před časem byly jeho firmy v podezření z korupce a nákupu dřeva nelegálně vytěženého v chráněných lesích na Ukrajině a v Rumunsku. Tak uvidíme. 

V novém Hrotu samozřejmě najdete i další skvělé texty a nové informace. Třeba o tom, jak společnost Penta buduje největšího hráče v oblasti péče o nemocné Alzheimerovou chorobou. Nebo o tom, že omezení státních dotací firmám má být jedním z hlavních zdrojů úspor v rozpočtu. A rozhodně nepřehlédněte příběh českého hraběte Waldecka, který objevoval mayské pyramidy.

Další číslo Hrotu vyjde až po Novém roce.

Klidné svátky a příjemné čtení.