Hledání komunistických obětí

Více než třicet let po sametové revoluci jsou na Ďáblickém hřbitově stále neznámá těla

Hledání komunistických obětí
Mašínovi v roce 1941, zleva: Ctirad, Zdena, maminka a Josef. Na hřbitově jsou možná i pozůstatky těl Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v květnu 1942 provedli atentát na Reinharda Heydricha. | Archiv

Loňský pokus o nalezení ostatků Zdeny Mašínové starší v hromadném hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích skončil neúspěšně. Teď se ovšem objevil nový historický dokument, který poměrně přesně popisuje, kam Mašínovou po její smrti v pankrácké věznici v červnu 1956 uložili. Jde o zápis výpovědi tajné spolupracovnice Státní bezpečnosti pod krycím jménem Dana ze srpna 1956. Žena byla komunistickou StB nasazena právě na Zdenu Mašínovou starší a posléze i na její dceru. Dokument objevil historik Petr Blažek, který se Ďáblickým hřbitovem, v jehož severní části jsou v hromadných hrobech uloženy rovněž ostatky politických vězňů z padesátých let, zabývá dlouhodobě.

Zdena Mašínová starší byla manželkou prvorepublikového důstojníka Josefa Mašína, který se po okupaci zapojil do odboje proti nacistům jako člen známé skupiny Tři králové. Byl ale dopaden a v červnu 1942 popraven na Kobyliské střelnici. Za okupace byla uvězněna také manželka Zdena.

Jejich dva synové Ctirad a Josef, příslušníci protikomunistického odboje, se na podzim roku 1953 spolu s Milanem Paumerem za dramatických okolností doslova prostříleli do Západního Berlína. Za odbojovou činnost svých synů byla matka Zdena Mašínová v listopadu 1953 zatčena. I přes její špatný zdravotní stav (trpěla rakovinou) ji komunisté nechali rok bez pokrývky na betonové podlaze ve vazbě v Ruzyni. V červnu 1955 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena na 25 let vězení, přičemž obžaloba požadovala trest smrti. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, ale když se její špatný zdravotní stav ještě zhoršil, převezli ji do vězeňské nemocnice na pražské Pankráci, kde posléze zemřela.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit