Hledá se nájemník. Každých dvacet minut se v Praze objeví volný byt

Ceny nájemních bytů klesají, majitelé marně vyhlížejí zahraniční turisty.

Hledá se nájemník. Každých dvacet minut se v Praze objeví volný byt
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Koronavirová krize vrhla na pražský realitní trh tisíce nových bytů, kde kdysi bydleli jen turisté. Jen portál Bezrealitky.cz hlásí každý den 75 nových inzerátů k pronájmu. Tedy jeden byt za necelých 20 minut. Zhruba 40 procent z nich sloužilo právě ke krátkodobým pronájmům. 

Ceny nájmů proto zřejmě brzy zamíří dolů. Již nyní klesly meziročně zhruba o deset procent.

Vypnutý motor

„V koronavirové krizi zažíváme něco, co se v moderních dějinách v globálním měřítku ještě nestalo. Z pohledu ekonomiky jsme obrazně řečeno vypnuli motor, vyndali klíčky ze zapalování a slovy klasika jsme ,zalehli na matrace‘,“ uvádí ve své studii společnost Deloitte. Co se nájemních bytů týká, nastává nyní ojedinělá situace. Nynější nabídky budou podle Deloitte trvat spíše měsíce než roky a většina vlastníků se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování.

Potvrzuje to Hendrik Meyer, ředitel Bezrealitky. „Dost bytů končí třeba na bazarových platformách, kde se nabízí bez smlouvy s platbou předem. Jde o nájemní bydlení na jediný měsíc s jakousi opcí na prodloužení nebo bydlení na základě ústní dohody počítající s okamžitou výpovědí ve chvíli, kdy bude možné byt opět nabídnout přes některou z platforem pro krátkodobý pronájem,“ zmiňuje.

Levné prémium

Celkově se inzerátů na nájemní bydlení v Praze objeví každý týden zhruba dvě tisícovky. Předpovědi na květen už tak silný nárůst nevěští, nicméně pokud v Česku nezačne turistická sezona, přijde v létě druhá vlna nabídek volných bytů, které pošlou na trh poslední váhající majitelé. Co se týká poklesu cen, nejvíce zasažen je segment prémiových bytů v centru hlavního města.

Praha je s nárůstem počtu volných bytů v republice výjimkou. V ostatních regionech panují opačné pořádky. Počty nabízených nájemních bytů podle Bezrealitky ve všech okolních krajích spíše klesají.

V době po krizi bude nájemní bydlení podle společnosti Deloitte velmi důležité. „Díky poklesu úrokových sazeb lze očekávat další období ,levných peněz‘ pro financování bydlení. Zároveň posílí důležitost nájemního bydlení a tato situace přispěje k jeho rozvoji,“ míní analytici. Ze strany státu by podle nich bylo vhodné uvažovat o cílené podpoře nájemního bydlení úpravou legislativních a daňových podmínek.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní