Hlavou i čísly dolů

Čínská chřipka změnila pravidla obchodu. Prodělávají čeští miliardáři i malí výrobci

Hlavou i čísly dolů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Pandemie koronaviru obrací českou ekonomiku naruby. Mnoho firem informace tají kvůli obavám o vztahy s dodavateli i zákazníky. Týdeníku Hrot se však podařilo shromáždit několik příběhů, které dobře ilustrují, co všechno se kvůli pandemii mění, co v Česku začíná kriticky docházet, co podražuje a čeho je naopak přebytek. I když to možná ještě není znát, všechno je naruby.

Čekání na start

Jméno Michala Kubánka zatím nepatří do první ligy miliardářského byznysu, ale první liga se s jeho prací často setkává. Jeho továrna na elektrické motorky značky Kuberg našla své zákazníky třeba v americkém raperovi Kanyem Westovi, z Čechů znají jeho práci třeba zakladatelé Leo Expressu Leoš Novotný či investiční skupiny Rockaway Jakub Havrlant.

Michal Kubánek je dlouholetý nadšenec pro motorky. Dokonce tak velký, že využil kapitál jiného svého byznysu, aby se pustil v původně malé dílně do jejich výroby. Zvolil terénní elektrický typ a přesně trefil moderní trend, který zákazníci chtějí. Proto se na jeho výrobky vždycky čekalo. Ale to, co přinesly ekonomické změny spojené s pandemií, Kubánek vážně neočekával. Nemá z čeho vyrábět. „Je to dáno obrovskou světovou poptávkou po dílech. Lidé, kteří zůstali doma, utrácejí za volný čas. A je to tak velká změna, že na to nebyl nikdo připraven,“ říká podnikatel.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit