Vybrané články
z týdeníku The Economist

Co bude hýbat rokem 2023? Recese a odvetná turistika

Prestižní týdeník The Economist vybral deset trendů, které byste měli pozorně sledovat v příštím roce

Co bude hýbat rokem 2023? Recese a odvetná turistika
ilustrační foto | Shutterstock.com

Po dvou letech, kdy ústřední silou utvářející bezprostřední budoucnost byla pandemie, je hlavním hybatelem válka na Ukrajině. V nadcházejících měsících se bude svět muset vypořádat s nepředvídatelnými dopady konfliktu na geopolitiku a bezpečnost; bude se muset snažit zkrotit inflaci; čeká ho chaos na energetických trzích a nejistá cesta, po níž se vydá postpandemická Čína.

Aby to nebylo tak jednoduché, všechny tyto problémy spolu úzce souvisí jako řada ozubených koleček. V následujícím roce byste se měli zaměřit na těchto deset témat a trendů:

Patová Ukrajina

Ceny energií, inflace, úrokové sazby, ekonomický růst, nedostatek potravin – to vše závisí na tom, jak se konflikt v následujících měsících vyvine. Rychlý progres Ukrajinců by mohl ohrozit Vladimira Putina, s největší pravděpodobností však budeme svědky vleklého patu. Rusko se bude snažit konflikt protahovat v naději, že energetická nouze a politické změny v Americe podryjí podporu Ukrajiny ze strany Západu.

Hrozící recese

Velké ekonomiky zamíří do recese s tím, jak centrální banky zvýší úrokové sazby, aby potlačily inflaci – důsledek pandemie přiživený vysokými cenami energií. Americká recese by měla být relativně mírná, evropská bude brutálnější. Bolet to bude celý svět, stejně jako silný dolar bolí chudé země, které už zasáhly rostoucí ceny potravin.

Tenká hrana klimatu

Země se budou ve snaze zajistit si dodávky energií obracet zpátky ke „špinavým“ fosilním palivům. Válka však ve střednědobém horizontu urychlí přechod k obnovitelným a bezpečnějším alternativám uhlovodíků dodávaných autokraty. Nebude z toho těžit jen vítr a slunce, ale také voda a jádro.

Čínský zenit?

Během dubna předstihne Indie na úrovni zhruba 1,43 miliardy obyvatel Čínu. Zmenšující se populace a ekonomika bojující s nepříznivými podmínkami vyvolají debaty o tom, zda Čína není za zenitem. Pomalejší růst může znamenat, že její ekonomika nikdy nedosáhne velikosti té americké.

Rozdělená Amerika

Přestože si republikáni tentokrát vedli ve volbách hůř, než se čekalo, rozdílné sociální a kulturní postoje k potratům, zbraním a dalším ožehavým tématům se po sérii sporných rozhodnutí Nejvyššího soudu dále posilují. Olej do ohně přilije rozjezd prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

Třecí plochy

Zvýšená pozornost věnovaná válce na Ukrajině přiživuje riziko možného konfliktu v jiných oblastech. Rusko má plné ruce práce a na jeho „zadním dvorku“ začínají vypukat ohníčky. Čína může usoudit, že nikdy nebude příhodnější okamžik pro útok na Tchaj-wan. Napětí mezi Indií a Čínou může vybuchnout v Himálaji. A mohlo by se Turecko pokusit uzmout řecký ostrov v Egejském moři?

Proměnlivá spojenectví

Na geopolitické změny reagují spojenecké svazky. NATO, posílené válkou na Ukrajině, přivítá dva nové členy. Přistoupí Saúdská Arábie ke vznikajícímu bloku těch, kdo podepsali Abrahamovy dohody? Roste také význam skupin Quad a AUKUS (dvou uskupení vedených Amerikou, jež vznikla s cílem vypořádat se s rostoucím vlivem Číny) a I2U2 – nejedná se o rockovou kapelu, ale o udržitelné fórum spojující Indii, Izrael, Spojené arabské emiráty a Spojené státy.

Odvetný turismus

To zíráš, covide! Cestovatelé se pustili do postlockdownové „odvetné“ turistiky a náklady na cestování se letos vyšplhaly téměř na 1,4miliardovou úroveň roku 2019. Je tomu tak ale jen proto, že inflace zvedla ceny. Skutečný počet mezinárodních turistických cest, 1,6 miliardy, bude stále pod předpandemickou úrovní 1,8 miliardy v roce 2019. Služebních cest zůstane málo, protože firmy budou osekávat náklady.

Metaverzí realita

Ujme se myšlenka práce a hraní ve virtuálním světě i mimo počítačové hry? V roce 2023 se dočkáme odpovědí, protože Apple se chystá uvést na trh první brýle pro virtuální realitu a Meta se rozhodne, zda vzhledem ke klesající ceně akcií změní strategii. Mezitím můžeme zaznamenat o poznání méně složitý a okamžitě užitečný posun k „passkeys“, které nahradí hesla.

Nový rok, nový žargon

Nikdy jste neslyšeli o passkey? Žádný strach! Přineseme vám slovníček, který bude v roce 2023 nezbytný. Out je stavět se proti výstavbě, in je být pro; kryptoměny jsou passé, v kurzu je postkvantová kryptografie; dokáže ale definovat zamrzlý konflikt nebo syntetické palivo? Nebojte, kryjeme vám záda.

Při zpětném pohledu znamenala pandemie konec období relativní geopolitické a ekonomické stability a předvídatelnosti. Dnešní svět je o poznání nestabilnější, zmítaný výkyvy způsobenými soupeřícími velmocemi, dozvuky pandemie, hospodářskými otřesy, extrémním počasím a rychlými sociálními a technologickými změnami.

Nepředvídatelnost je nový normál. Nedá se před ní utéct. Snad vám ale naše texty pomohou čelit nové realitě s dostatečným sebevědomím. 

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com