Vybrané články
z týdeníku The Economist

Hlavní trendy roku 2023: recese a odvetná turistika

Deset trendů, které byste měli pozorně sledovat v příštím roce

Hlavní trendy roku 2023: recese a odvetná turistika
ilustrační foto | Shutterstock.com

Po dvou letech, kdy ústřední silou utvářející bezprostřední budoucnost byla pandemie, je hlavním hybatelem válka na Ukrajině. V nadcházejících měsících se bude svět muset vypořádat s nepředvídatelnými dopady konfliktu na geopolitiku a bezpečnost; bude se muset snažit zkrotit inflaci; čeká ho chaos na energetických trzích a nejistá cesta, po níž se vydá postpandemická Čína. Aby to nebylo tak jednoduché, všechny tyto problémy spolu úzce souvisí jako řada ozubených koleček. V následujícím roce byste se měli zaměřit na těchto deset témat a trendů:

Patová Ukrajina

Ceny energií, inflace, úrokové sazby, ekonomický růst, nedostatek potravin – to vše závisí na tom, jak se konflikt v následujících měsících vyvine. Rychlý progres Ukrajinců by mohl ohrozit Vladimira Putina, s největší pravděpodobností však budeme svědky vleklého patu. Rusko se bude snažit konflikt protahovat v naději, že energetická nouze a politické změny v Americe podryjí podporu Ukrajiny ze strany Západu.

Hrozící recese

Velké ekonomiky zamíří do recese s tím, jak centrální banky zvýší úrokové sazby, aby potlačily inflaci – důsledek pandemie přiživený vysokými cenami energií. Americká recese by měla být relativně mírná, evropská bude brutálnější. Bolet to bude celý svět, stejně jako silný dolar bolí chudé země, které už zasáhly rostoucí ceny potravin.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit