Hlavně pozitivně

Vážení čtenáři, dostalo se vám do ruky první číslo týdeníku Hrot, které vyšlo v roce 2021. Všichni pevně věříme, že nadcházející rok bude po všech stránkách lepší než ten minulý. Tedy rok, kdy Česko zasáhla pandemie čínské chřipky a většina z nás by na většinu událostí z posledních 12 měsíců raději zapomněla.

Nechceme popisovat, co všechno loni pandemie negativně ovlivnila, to za nás zvládli kolegové z jiných médií. Stejně tak víme, že pandemie bude negativně ovlivňovat dění v Česku i po většinu roku 2021 a že očkování vakcínou proti covidu nepůjde tak rychle, jak si většina obyvatel přeje. Zvlášť v situaci, kdy jej organizuje vláda, která za několik měsíců nezvládla zprovoznit chytrou karanténu nebo sestavit reálný státní rozpočet.

I z těchto důvodů jsme se rozhodli složit první letošní číslo Hrotu pokud možno ze samých pozitivních zpráv, ukázat, že aktuální situace není až tak černá, jak na první pohled vypadá, a že někde daleko na obzoru přece jen svítá na lepší časy.

Pozitivních věcí je skutečně hodně. Třeba to, že po desetiletích máme zase v Česku vojáky, na které mohou být občané hrdí. S jedním z nich, podplukovníkem Petrem Matoušem, hovořil Hrot o misích v Afghánistánu i v Africe, ale také o jeho nové práci vojenského poradce předsedy vlády. Důvodů, proč civilisté vnímají vojáky mnohem lépe než před pár lety, je několik. Prvním momentem byly povodně na počátku století, kdy vojáci významně pomáhali postiženým oblastem a lidem. Druhým je naše účast v zahraničních operacích, dalším momentem je práce kolem covidu.

V Česku najdete jen málo lidí, kteří neznají stavebnici Lego a nevědí, jaké to je, šlápnout na kostku z této stavebnice bosou nohou. Málokdo ale ví, že kromě dlouhých hodin hraní lze do lega investovat a docela slušně na něm vydělávat. Pokud máte při nákupu šťastnou ruku, může se zhodnocení investice pohybovat v řádech stovek a více procent. Opravdový investiční boom zažívá stavebnice zhruba v posledních pěti letech. Tedy přibližně od doby, kdy cenového vrcholu dosahovala legendární loď Hvězdných válek Millennium Falcon z roku 2007.

Velké úspěchy v poslední době slaví čeští vědci, mimo jiné v boji s rakovinou. Za přelomový objev lze označit způsob, jak rychle a ve velkém vyrábět dosud složitě získávané lutecium-177, které funguje jako chytrá bomba ničící rakovinné buňky. Nejde jen o teorii. Americká společnost SHINE Medical Technologies, s níž čeští vědci podepsali licenční smlouvu, už oznámila, že uskutečnila první komerční prodeje. Česká věda tak získá další finanční prostředky a tisíce pacientů naději, že boj se zákeřnou nemocí zvládnou.

V prvním letošním čísle Hrotu najdete i další pozitivní zprávy, třeba o tom, jak v Chrudimi místní obyvatelé drží malý pivovar nad vodou i v době pandemie nebo jaké rekordní fúze se loni v tuzemsku uskutečnily. Příjemné čtení.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní