Glosa: Bude Babišův historik psát i o tom, jak šéf ANO privatizoval Lovochemii nebo likvidoval konkurenci?

Pokud by Babišovi vysněnou knihu o vývoji republiky od revoluce napsal skutečně nestranný a nezávislý historik, moc by se mu asi nelíbila.

Glosa: Bude Babišův historik psát i o tom, jak šéf ANO privatizoval Lovochemii nebo likvidoval konkurenci?
Andrej Babiš | Profimedia.cz

Když Andrej Babiš (ANO) vystoupil koncem března na odborářské demonstraci před sídlem vlády, více se probíralo to, že tam dorazil ve značkové bundě za desítky tisíc korun, než o čem mluvil.

Teď se rozhodl vstoupit na ještě tenčí led. Na Facebooku oznámil, že hledá „nestranného, nezávislého“ historika, kterému by zaplatil knihu o vývoji republiky od revoluce. Publikace by se měla zaměřit na polistopadové korupční kauzy. „Kdo má zájem, pište mi i s referencemi,“ uvedl někdejší premiér.

Pokud by ovšem mělo jít o skutečně „nestranného a nezávislého“ historika, nemohl by opomenout ani nemalou stopu, kterou v devadesátkách zanechal právě Babiš. Musel by psát o jeho vazbách na tehdejší vlivné politiky a další mocné šíbry, o jeho zbohatnutí, o všech privatizačních kauzách, v nichž Babišovo jméno figuruje, nebo o metodách, kterými se zbavoval konkurence či nepohodlných lidí. Stačí připomenout alespoň privatizaci Lovochemie nebo Unipetrolu.

Babiš si ale samozřejmě pod pojmem „nestranný a nezávislý“ historik představuje něco úplně jiného. Pokud by se mělo psát o divokých devadesátkách Babišovýma očima, zlí a špatní by byli všichni ostatní.

Uvidíme, jestli se předsedovi nejsilnější opoziční strany skutečně někdo ozve a jestli skutečně začne na knize o české historii pracovat tak, aby to Babišovi vyhovovalo.

Možná to nakonec skončí tak, že Babiš bude muset sepsat vlastní paměti. To bude teprve bestseller! I když se skutečnou historií bude mít společného jen málo.