Helmut Kohl: Máme v sobě propast

Poslední týdny politického života Angely Merkelové ubíhají stále rychleji a o jejím nástupci v čele německé vlády rozhodnou až zářijové volby (a možná ani ty ne hned). O tom, co by nový vůdce měl znamenat a co znamenal v minulosti, mluvila rubrika Tardis s Helmutem Kohlem, jenž před více než třiceti lety dovedl Německo ke znovusjednocení.

Helmut Kohl: Máme v sobě propast
Helmut Kohl | Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Jak se za těch třicet let role Německa změnila?

Kde Německo dnes stojí a kam míří, se ptám sám sebe. Pokud někdo nemá vnitřní kompas, když neví, kde stojí a kam chce jít, lze usuzovat, že nemá ani potřebné kvality, ani potřebný zájem, aby mohl utvářet běh událostí.

Vy jste měl obojí?

Nechci sám sebe známkovat. Ponechám hodnocení úspěchů své vlády na dějinách. Ale až budou lidé psát o období, které jsem strávil ve vládě, byl bych rád, kdyby napsali, že jsem svým dílem pomohl Němcům znovuobjevit zlatou střední cestu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit