Helmut Kohl nemá důstojný hrob. Synové se o jeho podobu přou s vdovou

Helmut Kohl stál v čele Německa dlouhých šestnáct let a do dějin vešel jako „kancléř sjednotitel“.

Helmut Kohl nemá důstojný hrob. Synové se o jeho podobu přou s vdovou
Hrob Helmuta Kohla | Shutterstock.com

Stejně dlouho vládla Německu jen Angela Merkelová. Kohl zemřel již před pěti lety, místo jeho posledního odpočinku ve městě Speyer přesto dodnes zdobí jen prostý dřevěný kříž, hrob je navíc obehnán poměrně neestetickým drátěným plůtkem. Sílí proto kritika, která takovou úpravu piet­ního místa považuje za nedůstojnou.

Příčinou jsou nejspíš rodinné spory. Kohlovi synové Walter a Peter to ­podle svých vyjádření nemohou ovlivnit. Konat může pouze vdova a Kohlova druhá žena Maike Kohlová-Richterová, se kterou se kancléř oženil až v roce 2008. Právě k ní směřuje kritika obou kancléřových synů, ale i vedení města. Také starosta Speyeru vyzval vdovu k adekvátní úpravě, ovšem bez jakéhokoli výsledku. Kohlová-Richterová se k celé věci odmítá vyjadřovat. Skrze právníka médiím vzkázala, že hrob vypadá přesně tak, jak si Kohl přál v poslední vůli.  

Město by se přitom rádo zbavilo i předimenzovaného bezpečnostního systému, který místo nepřetržitě monitoruje. V obavě před vandaly si jeho instalaci vyžádala právě Kohlová-Richterová. K žádnému poškození ani pokusu o ně však nikdy nedošlo.