Háva uspěl na Fidži. Jeho Era bude řídit letecký provoz

Háva uspěl na Fidži. Jeho Era bude řídit letecký provoz
systém ADS-B | foto ERA

Pardubická společnost Era podepsala smlouvu na dodávku systému, který bude sledovat letový provoz nad 18 tisíci čtverečními kilometry souostroví Fidži. Navázala tak na své předchozí aktivity v oblasti.

Instalace sledovacího systému s názvem ADS-B je jednou ze součástí úplně nového systému řízení letového provozu, který bude spuštěn v tomto roce. Důvod, proči si republika Fidži vybrala systém od ERA, je mimo jiné ten, že dobře odolává vlhkému počasí ostrovů z poloviny pokrytých tropickými lesy, stejně jako korozi, kterou způsobuje slaný vzduch všudypřítomného oceánu.

S Erou má Fidži ale už své zkušenosti, což firmě otevřelo další cestu na trh. Projekt totiž rozšíří a vylepší předchozí systém, který Era nainstalovala na hlavním ostrově Viti Levu v roce 2008. Dodávka sestává z 10 pozemních stanic a jedné centrály a bude využívat čistě technologii ADS-B, která v řízení letového provozu v asijské části Pacifiku převažuje.

Fidži tak následovalo příklad Nového Zélandu. „Důvěra pramení z dobrých zkušeností s naším předchozím systémem na Fidži. Pomohl také příklad z ‚blízkých‘ zemí, Austrálie a Nového Zélandu, kde jsou naše systémy rovněž úspěšně využívány,” komentoval to generální ředitel ERA Viktor Sotona.

Pardubická Era je známa svými pasivními radiolokátory Věra, patří k tradičním armádním dodavatelům. Patří do skupiny Omnipol miliardáře Richarda Hávy. Ten se v poslední době stal se s Omnipolem spolumajitelem letecké společnosti Aero Vodochody.