Hamáček – vyšetřovatel, nebo vyšetřovaný?

Jan Hamáček požaduje zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Tou zásadní komisí, která rozhodne, kdo může za současný stav epidemie, ale budou voliči.

Zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke zjištění toho, kdo může za naši covidovou katastrofu, se dožaduje Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda vládní ČSSD. Slovo bizarní asi nejlépe charakterizuje tenhle pokus pranýřovat vládu, v níž sám sedí, v nyní obecně sdíleném přesvědčení, že za současný stav epidemie může přílišné uvolnění pravidel před prázdninami a pak příliš pomalé utažení režimu na jejich konci.

Pomiňme, že když se podíváme za hranice, tak to naše selhávání přestává vypadat tak tragicky. Protože i ty země, které zdaleka neuvolňovaly tak jako my a celé léto jejich občané brouzdali v rouškách, jsou už také v maléru, jen tak zhruba měsíc za námi.

Ono by se totiž při tom vyšetřování mohlo také ukázat, kdo opravdu dlouhodobě selhával při boji s covidem, kdy největším problémem jsou nyní přetížené nemocnice. Do nich sanitky denně přivážejí seniory z pečovatelských zařízení, která jsou nyní masivně zasažena nákazou, a senioři nad 65 let tvoří 90 procent obětí koronaviru. Co covid dokáže v domově důchodců, jsme se měli možnost přesvědčit už na jaře, když krizovému štábu velel jistý pán v červené mikině.

Už na jaře měl krizový štáb, kde sedí i hejtmani spolu s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, zavádět plošné testování klientů pečovatelských zařízení a jejich personálu, stejně jako personálu sociálních služeb, které pomáhají starým lidem v jejich domovech. Ani je to nenapadlo. Na rozdíl od některých privátních iniciativ, jako je neziskovka Podané ruce, která v Brně nabídla domovům důchodců testovací korejské přístroje Ichroma pro antigenní testy. Funguje to už od září. Další nakoupila Charita či Armáda spásy, zatímco vláda připravila plošné testování až v těchto dnech. Navíc je otázkou, nakolik bude účinné, když by ho bylo třeba provádět opakovaně podle specifických potřeb každého zařízení. A také nakolik se o to zasloužil ten slavný Hamáčkův krizový štáb.

Takže s tím vyšetřováním je to trochu vícebarevné a užitečnost parlamentních komisí je dávno známá. Nakonec tou zásadní komisí, která rozhodne, kdo za to může, budou voliči. A zatím to vypadá, že zrovna Hamáček by po příštích volbách mohl být slušivým předsedou mimoparlamentní strany.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní