Hackeři paralyzovali radnici Prahy 5. Funguje jen základní agenda

Už čtvrtý den čelí Úřad městské části Praha 5 rozsáhlým hackerským útokům. Úředníky lze kontaktovat telefonicky.

Hackeři paralyzovali radnici Prahy 5. Funguje jen základní agenda
ilustrační foto | Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

„V noci se stala Praha 5 terčem kybernetického útoku. V tuto chvíli jsou všechna pracoviště úřadu městské části mimo provoz. Na odstranění následků útoku se usilovně pracuje,“ uvedla městská část už v úterý 15. března. Občané neměli možnost úřad kontaktovat e-mailem, přes web ani telefonicky. Radnice byla zcela paralyzována, neboť nefungovaly hlavní počítačové systémy a evidence.

Hackerské útoky ale nepolevovaly ani v následujících dnech. Ve čtvrtek se radnici podařilo zprovoznit základní agendu nejdůležitějších sekcí úřadu, jako například živnostenský odbor, odbor stavební nebo matriky. Telefonní čísla na kompetentní úředníky byla zveřejněna prostřednictvím sociálních sítí. 

Ty agendy úřadu, při kterých je nutné využívat počítačové technologie, jsou však stále mimo provoz. Lidé si nemohou například zažádat o nové doklady ani si je vyzvednout. Podle sdělení tiskového oddělení radnice jsou občané odkazováni na úřady jiných městských částí. Odborníci na IT usilovně pracují na zprovoznění důležitých počítačových systémů.

[[Facebook status: https://www.facebook.com/mcpraha5/posts/3183203368591002]]

Starostka Renáta Zajíčková (ODS) již kvůli útoku podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Vzhledem k vyšetřování Policií ČR nelze nyní poskytnout více informací,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Abessi.

Před hrozbou kybernetických útoků státní orgány a samosprávy již na konci února varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle něj je nutné počítat se „vzrůstající hrozbou kybernetických útoků a kyberšpionáže, které jsou spojeny s probíhajícím ozbrojeným konfliktem mezi Ruskou federací a Ukrajinou.“ Zda útok na radnici Prahy 5 souvisí s tímto konfliktem a s podporou Ukrajiny ze strany České republiky, není známo.