Gottfried Leibniz: Hudba je aritmetické cvičení

Odevšud slyšíme, že hodnoty osvícenství jsou ohroženy. Z jedné strany je někdo papežštější než papež, odjinud poturčenec horší Turka, k tomu QAnon, antivaxeři a Blatný. Rubrika Tardis mluvila s mužem, jenž má s ochranou osvícenského pokladu své zkušenosti, protože jej sám tahal ze země: s Gottfriedem Leibnizem (1646–1716)

Gottfried Leibniz: Hudba je aritmetické cvičení
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Chtěli bychom, abyste nám stručně okomentoval současný světový vývoj. Tedy dožije se generace dnešních technologických mágů nesmrtelného života na Marsu?

Příroda se nepohybuje přískoky. Ničeho nelze dosáhnout najednou, což je jeden z nádherných přírodních zákonů a zároveň jeden z nejlépe prokázaných. Zákon kontinuity říká, že příroda neskáče.

Kterého z dnešních politiků, vědců a podnikatelů obdivujete nejvíce?

Nezlobte se. Kdo rozumí Archimedovi a Apolloniovi z Pergy, má sklon méně obdivovat výkony výtečných mužů dob pozdějších.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit