Glosa: Nesmějme se Slovákům, čeští politici nejsou o nic lepší

Na hrubiánství a neurvalost politiků, které vidíme před slovenskými volbami, se musíme také připravit.

Glosa: Nesmějme se Slovákům, čeští politici nejsou o nic lepší
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

Na Slovensku vrcholí kampaň před volbami do parlamentu, které jsou mnohými politology a dalšími odborníky označovány za nejdůležitější za posledních 25 let. Předvolební klání slovenských politiků dokazuje současný trend v mnoha zemích, což je výrazné přitvrzení – na denním pořádku jsou tak i vulgarity, za které běžně napomínají rodiče své děti.

Alespoň jeden příklad: na jednom z mítinků strany Směr–SD nechal její vrcholný představitel vykřikovat přítomný dav, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je americká k**va. Právě Čaputová se stala častým terčem nevybíravých útoků expremiéra Roberta Fica a jeho kolegů ze strany Směr–SD.

Pro české prostředí je to poučení: na podobné hrubiánství se musíme také připravit. Ostatně na ostrých slovech a nevybíravých verbálních výpadech staví svou nepřetržitou kampaň třeba Andrej Babiš (ANO). Servítky si ale nebere ani Tomio Okamura (SPD) a pro nějaké ostřejší slovo nejdou daleko ani někteří politici vládní koalice.

Některé Babišovy výroky už téměř zlidověly. V posledních týdnech přitom silným výrazivem a strašením veřejnosti rozhodně nešetřil. O ministru pro evropské záležitosti Martinu Dvořákovi (STAN) mluvil jako o nule a parazitovi. Další koaliční politiky zase poslal, aby se šli léčit. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil za předsedu organizovaného zločinu. Celou českou veřejnost zase postrašil, že migrační apokalypsa na italském ostrově Lampedusa bude brzy i v našich ulicích.

Podtrženo a sečteno: máme se také na co těšit. Začne to příští rok před volbami do Evropského parlamentu. Pak budou následovat krajské volby a vyvrcholení nás čeká na podzim 2025 před parlamentními volbami.