z týdeníku The Economist
Globální ruleta s recesí
Kvůli toxickému mixu americké inflace, evropské energetické krize a epidemie omikronu v Číně směřuje svět do recese.

Je to teprve rok, co ekonomové po celém světě oslavovali rychlé odvrácení recese. Nyní se obávají, že je na obzoru další velký ekonomický pokles. V Americe se Federální rezervní systém chystá bojovat s vysokou inflací prudkým zvýšením úrokových sazeb a redukcí své bilance. V Evropě vysávají drahé energie kupní sílu zákazníků a prodražují výrobu. A v Číně přimělo rychlé šíření omikronu úřady zavést nejtvrdší lockdowny od začátku pandemie.
Pro globální růst je to smrtící kombinace a vyhlídky nevypadají vůbec dobře. Několik velkých ekonomik by v důsledku toho mohlo spadnout do recese, byť v různých časových horizontech daných překážkami, s nimiž se musí vypořádávat.
Přehřátá Amerika
Americká ekonomika se přehřívá. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen dosáhlo 7,9 procenta a průměrná hodinová mzda stoupla za rok o 5,6 procenta. Amerika má téměř dvakrát tolik volných míst, než eviduje nezaměstnaných, což je nejvyšší poměr za sedmdesát let. Po většinu loňského roku centrální bankéři doufali, že se Američané, kteří odešli z trhu práce po příchodu pandemie, zase vrátí a pomohou pracovní trh ochladit.
V posledních šesti měsících byly jejich modlitby vyslyšeny – víc než polovina chybějících pracovníků v produktivním věku se vrátila. Přesto mzdy stouply, možná proto, že zaměstnanci tlačení rostoucími životními náklady tvrději vyjednávají.