George Orwell: Život je utrpení

Kdokoli se odváží komentovat dění okolo sebe s nárokem, aby to někdo po něm četl, měl by mít k dispozici tři věci. Bystré oko, aby dokázal rozpoznat vzácné od všedního a obecné od zvláštního; intelektuální čest, jež mu umožní vidět chyby na straně, za kterou kope; a schopnost popsat své myšlenky srozumitelně. Rubrika Tardis si proto vyrazila do Anglie za mistrem všech tří oborů, Georgem Orwellem.

George Orwell: Život je utrpení
George Orwell | Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Nejen černí, nýbrž i rudí diktátoři na vás měli dost pifku. Proč jste po těch druhých šel důsledněji než mnozí jiní odpůrci fašismu?

Je jasné, že nikdo neuchvátí moc s úmyslem vzdát se jí. Nenastolíte diktaturu, abyste ochránili revoluci; děláte revoluci, abyste mohli nastolit diktaturu.

A ideály, jako je rovnost, tím trpí natolik, že takovou diktaturu nelze podporovat, byť by se zbavila zla ještě horšího?

Nikdo nevěří pevněji než soudruh Napoleon, že všechna zvířata jsou si rovna. Nejraději by vás nechal, abyste se rozhodovali sami za sebe. Ale někdy můžete udělat chybné rozhodnutí, soudruzi, a kde potom budeme?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit