Genocida norků i chovatelů. Kožešinový průmysl čeká na ránu z milosti

Koronavirus může zasadit ránu z milosti skomírajícímu evropskému kožešinovému průmyslu

Genocida norků i chovatelů. Kožešinový průmysl čeká na ránu z milosti
ilustrační foto | Profimedia.cz

V tabulkách organizace Fur Europe, zastřešující evropský kožešinový průmysl, je Česká republika stále ještě uvedená. Stejně jako u Německa a Slovenska však políčka se statistikami za rok 2019 zůstávají prázdná. Ve všech třech zemích se loni zavřely poslední kožešinové farmy. Buď kvůli úplnému zákazu (Česko), nebo kvůli podmínkám, které z chovů norků a lišek dělají ekonomickou sebevraždu (Německo). 

Dobře to ilustruje, jakou krizí sektor kvůli čím dál přísnější regulaci a minimálním výkupním cenám prochází. Evropská roční produkce kožešin se propadla z 46 milionů kusů převážně norkových kožešin v roce 2015 na loňských necelých 30 milionů. A co nedokázali dotáhnout ochránci zvířat a ekonomická nerentabilita, může nyní dorazit koronavirus.

Smrt 17 milionů norků

Po zákazu kožešinových farem z loňského roku lze říct, že Česko bylo aspoň v jedné oblasti na příchod čínské chřipky (byť neúmyslně) připravené. Vyhnulo se tak krizi, které aktuálně čelí Dánsko, největší evropský a vedle Číny i největší světový producent kožešin.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit