Gazprom dá Putinovi na válku 1,248 bilionu rublů

Nejdřív největší akcionář Gazpromu, tedy ruský stát, rozhodl, že společnost nevyplatí dividendy za rok 2021. Poté veškerý zisk, který přineslo zvýšení cen plynu, shrábl erár.

Gazprom dá Putinovi na válku 1,248 bilionu rublů
ilustrační foto | Alexander Chizhenok / Shutterstock.com

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek zákon, který ukládá státem ovládané plynárenské firmě Gazprom zaplatit do státního rozpočtu dodatečnou daň z těžby nerostných surovin ve výši 1,248 bilionu rublů, tedy přibližně 558 miliard korun. Informovala o tom ruská státní tisková agentura RIA Novosti.

Zmíněná částka odpovídá výši dividend za rok 2021, které představenstvo Gazpromu hodlalo vyplatit akcionářům, ovšem nakonec je na konci letošního června vyplatit odmítlo s tím, že akcionáři měli jiný názor.

Na vysvětlenou dodejme, že zdaleka největším akcionářem Gazpromu je ruský stát, jenž drží přes 38 procent akcií těžařské firmy, což mu spolu se zhruba dvanáctiprocentním podílem, který vlastní dva státní podniky, zajišťuje nad společností většinovou kontrolu. Zbylými akcionáři jsou různí soukromí – ruští i zahraniční – investoři.

„Akcionáři rozhodli, že v současné situaci není vhodné vyplatit dividendy založené na výsledcích roku 2021,“ okomentoval nevyplacení dividend (vedlo ke katastrofálnímu poklesu ceny akcií o třicet procent) náměstek ředitele Gazpromu Famil Sadygov s tím, že prioritami firmy jsou investice do regionální plynofikace Ruska, příprava na nadcházející topnou sezonu a placení vyšších daní.

Jak už víme, v tom posledním bodě se Sadygov nemýlil. Akcionáři přišli o rekordní dividendu ve výši 52,53 rublu na akcii a veškerý zisk, který Gazpromu přineslo zvýšení cen plynu, shrábl ruský stát.