Gazdík je zpátky. Radí ministru školství Balašovi

Bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN) přestál své kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem a po kauze Dozimetr se vrací na ministerstvo školství. Bude radit ministrovi Vladimíru Balašovi (STAN).

Gazdík je zpátky. Radí ministru školství Balašovi
Petr Gazdík (vlevo) a Vladimír Balaš | foto Profimedia.cz

Ministerstvo školství o novém složení týmu poradců informovalo v tiskové zprávě. Některá jména ze seznamu však vzbuzují kontroverze. Radit má Balašovi například poslanec Petr Gazdík, který ke konci června 2022 rezignoval na funkci ministra kvůli kontaktům s Michalem Redlem, podnikatelem obviněným v kauze Dozimetr. 

„Pedagog, bývalý radní pro školství, bývalý ministr školství, mládeže a tělovýchovy, odborník na regionální školství,“ představuje Gazdíka ministerstvo školství.

Podle policie byl Petr Gazdík s Redlem v častém kontaktu, politik sám ale opakovaně odmítal, že by se dopouštěl něčeho nelegálního. Redl se prý vyjadřoval například k mediálnímu obrazu hnutí, ale nijak nezasahoval do politických rozhodnutí Gazdíka.

V poradním týmu zasedne rovněž Bohumil Kartous. Občanský aktivista, který však ke konci září rezignoval na pozici ředitele Pražského inovačního institutu poté, co audity odhalily v instituci netransparentní financování. Upozornil na to deník E15. Tuto „manažerskou“ zkušenost ministerstvo neuvádí, Kartouze představuje jako „vysokoškolského pedagoga a publicistu dlouhodobě se zaměřujícího na téma inovací vzdělávání“. Pro úplnost však dodejme, že Kartous má bohaté zkušenosti s popisem a komentováním tuzemského školství. Několik let šéfoval neziskové organizaci EDUin, o vzdělávání rovněž napsal úspěšnou knihu No Future.

Dalším poradcem byl jmenován Ondřej Šteffl, majitel společnosti Scio, která organizuje vzdělávací kurzy nebo třeba přijímací zkoušky na některé vysoké školy. I Šteffl je v odborné komunitě považován za kontroverzní osobnost. Jako poradce ministra Gazdíka například vyzýval rodiče, aby šli demonstrovat proti jednotným přijímacím zkouškám na střední školy. Gazdík kvůli tomu uvažoval o jeho odvolání, sám však skončil ve funkci dřív.

Gazdík ale není jediným exministrem, který zažívá v resortu comeback. V pozici poradce bude působit i Robert Plaga, ministr školství z vlády Andreje Babiše (ANO). Aktuálně je předsedou Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, podle slov Vladimíra Balaše stojí za povoláním Plagy do týmu rádců zejména snaha o kontinuitu. Obdivuje rovněž jeho politické zkušenosti a manažerské kvality. „Hodil by se na pozici ministra více než já,“ řekl o Plagovi již dříve Balaš.

Dalšími poradci jsou například biochemik Jan Konvalinka, vychovatel v pražském Jedličkově ústavu Šimon Ornest, ekonomka Jana Matesová, informatik Janek Wagner, ředitel střední školy Radko Sáblík, ředitel ZŠ Duhovka Jindřich Kitzberger či respektovaná akademička Jana Straková, docentka z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Z původního seznamu publikovaného týdeníkem Hrot naopak odpadli ekonom Daniel Münich a sociolog Daniel Prokop. Poradní tým ministra čítá celkem šestnáct členů a členek.