GasNet: S přechodem na zemní plyn teplárnám pomůžeme

České teplárenství se odklání od uhlí a hledá ekologičtější alternativy. Důvodem je nutnost splnění dlouhodobých emisních limitů a také rychle rostoucí ceny emisních povolenek. S tím má pomoci přechod na zemní plyn, který je při výrobě tepla aktuálně využíván pouze v jedné čtvrtině případů. Skupina GasNet se na tento přechod intenzívně připravuje. 

GasNet: S přechodem na zemní plyn teplárnám pomůžeme
ilustrační foto | GasNet

Evropské emisní limity se stále zpřísňují a v poslední době se pro uhelné zdroje stávají velkou zátěží vysoké ceny emisních povolenek. Zástupci českých tepláren proto hledají alternativy, které by snížily jejich dopady na životní prostředí. Efektivním řešením je změna klíčového zdroje a přechod z uhlí na zemní plyn, který při výrobě tepla aktuálně využívají teplárny pouze ve čtvrtině případů. Předpokládá se, že jeho podíl by se měl v několika příštích letech nejméně zdvojnásobit. 

Na tuto možnost se pečlivě připravuje také skupina GasNet, provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, která přináší několik pádných argumentů jasně hovořících pro transformaci teplárenství.

„Jsme plynaři a přechod tepláren na zemní plyn plně podporujeme i proto, že přináší teplárnám mnoho výhod. V prvé řadě je to jeho reálná dostupnost pro většinu teplárenských provozů. Úroveň plynofikace v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Pro provozovatele tepláren je velmi důležitý i fakt, že plynárenská síť je téměř ve všech městech s více než 2000 obyvateli. Celá soustava byla navíc historicky vybudována s předpokladem vyšších odběrů, než se jim dostává dnes,“ uvádí vedoucí oddělení Business Development skupiny GasNet Filip Dostál. 

Spolupráce plynařů i teplárenských sdružení

Nezbytnou součástí úspěšného přechodu na zemní plyn je úzká a efektivní spolupráce všech zainteresovaných subjektů. V loňském roce bylo proto podepsáno Memorandum o spolupráci při dekarbonizaci teplárenství mezi Teplárenským sdružením České republiky a Českým plynárenským svazem, jehož je i skupina GasNet součástí.

Jedním z prvním konkrétních kroků bylo vytvoření webu plynoveteplarny.cz, který je určen zástupcům tepláren a obsahuje všechny potřebné informace o plánovaných krocích. 

„Děláme vše proto, abychom zástupcům tepláren dali ucelený obrázek o fungování tuzemského trhu se zemním plynem a vysvětlili jim všechny souvislosti a výhody využití tohoto paliva. Aktivně s nimi komunikujeme a v této chvíli už skutečně není na co čekat. Pokud teplárna o přechodu přemýšlí, je potřeba jednat rychle, protože realizace větších projektů může trvat i několik let,“ dodává Filip Dostál s tím, že v GasNetu vytvořili speciální tým odborníků, kteří jsou všem zájemcům připraveni okamžitě pomoci. A to od poradenství až po samotnou realizaci.