Galerie z trafačky

Kunsthalle Praha se s rozpočtem až sto milionů korun stává největší soukromou tuzemskou galerií

Galerie z trafačky
ilustrační foto | Tomáš Novák

Rohová stavba na pražském Klárově od svého dokončení na začátku třicátých let minulého století sloužila původně jako trafostanice. Teď, po šestileté přestavbě za stovky milionů korun, dostala fasádu výstavní budovy a vznikla zde galerie moderního a současného umění Kunst­halle Praha. Pro veřejnost se symbolicky otevřela 22. 2. 2022 a vzhledem ke své minulosti nemohla jinak než dvěma stylovými výstavami.

První má název Kinetismus: 100 let elektřiny v umění a představuje se na ní více než devadesát děl z celého světa. Původní funkcí budovy se detailně zabývá druhá výstava, Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře.

Jako nestátní a neziskovou instituci k propojování české a zahraniční umělecké scény založila Kunsthalle nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudilových. Na ploše 5687 metrů čtverečních nabízí tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu s historickou terasou s výhledem na Petřín a Pražský hrad. S rozpočtem až sto milionů korun se stává největší soukromou galerií v České republice.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit