Friedrich August von Hayek: Mzda je měřítko prospěšnosti

Legendární ekonom Rakouské školy patřil mezi vášnivé obhájce klasického liberalismu a odpůrce socialismu. Zeptali jsme se Friedricha Augusta von Hayeka, zda je podle něj správné, aby stát v dobách krize pomáhal některým firmám a přispíval jim na mzdy zaměstnanců

Friedrich August von Hayek: Mzda je měřítko prospěšnosti
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Proč podle vás vůbec vznikl nápad, aby stát přispíval zaměstnancům ze soukromého sektoru na mzdy?

Našemu smyslu pro spravedlnost se pochopitelně protiví, že by někdo měl bez vlastního zavinění a navzdory tvrdé práci a vynikající kvalifikaci utrpět prudký pokles příjmu a kruté zklamání všech svých nadějí.

Takže politici jen vyslyšeli poptávku veřejnosti?

Ano. Volání těch, kteří takto trpí, po státním zásahu a zajištění jejich legitimních očekávání se jistě setká s všeobecnými sympatiemi a podporou. V důsledku souhlasu většiny lidí s těmito požadavky podnikly vlády některých zemí opatření, jejichž cílem bylo nejen chránit takto ohrožené lidi před vážnými nesnázemi a újmou, ale zabezpečit pro ně i do budoucna jejich původní příjem a poskytnout jim ochranu před rozmary trhu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit