Ford utlačovatel

Zaměstnanci Fordu požadují, aby automobilka přestala dodávat auta policii. Jsou podle nich nástrojem útlaku.

Ford utlačovatel
Zapálené policejní auto v ulicích Philadelphie, ilustrační foto | Profimedia.cz

Hnutí Black Lives Matter má přesah už i do automobilového průmyslu. Skupina zaměstnanců Fordu totiž napsala vedení společnosti otevřený dopis, v němž požaduje, aby americká automobilka přestala vyrábět policejní vozy. Podle nich jsou totiž využívány jako nástroje umožňující policejní brutalitu a útlak.

„Víme, že mnozí podporují či zásobují pořádkové služby s dobrými úmysly. Rasistické policejní praktiky, které zamořují naši společnosti, jsou ale historické a systematické. Tento systém pomáhá Ford udržovat přes 70 let,“ píší zaměstnanci v dopise s tím, že už je dlouho načase, aby automobilka začala „myslet a konat odlišně“.

Autoři výzvy poukazují hlavně na to, že u inkriminovaného policejního zásahu, na jehož následky zemřel Afroameričan George Floyd, byl vůz Ford Police Interceptor. Stejná auta pak podle nich policisté používají například k najíždění do demonstrantů.

Apel pracovníků Fordu se rychle dostal do médií a vyvolal prakticky okamžitou reakci vedení společnosti. Výkonný ředitel Jim Hackett požadavek na zastavení výroby policejních vozů jasně odmítá. Zároveň však hnutí Black Lives Matter vyjadřuje podporu.

„Náš svět by nefungoval bez odvahy a odhodlání policistů, kteří pomáhají a slouží. Bezpečnost společnosti se ale musí vztahovat na její všechny členy, což se v dnešní době neděje,“ uvedl Hackett v prohlášení. „Problémy, které poškozují důvěryhodnost policie, však nemají nic společného s tím, v čem jezdí,“ dodal s tím, že Ford by v budoucnu chtěl vyrábět „chytrá“ auta, která by pomocí nasbíraných dat policisty kontrolovala a hnala je k větší zodpovědnosti. Jak by to v praxi mohlo fungovat, ale neuvedl.

Pro Ford je dlouhodobá spolupráce s americkými pořádkovými službami výnosným byznysem. V posledních letech prodává policii ročně kolem 30 tisíc svých Interceptorů. V policejním vozovém parku v USA je Ford zastoupen ze dvou třetin.

Pod tlakem přestat se zásobováním policie svými produkty se v poslední době ocitly i další společnosti. Výrobce bicyklů Trek čelil podobné výzvě svých zaměstnanců jako Ford. I ti otevřeným dopisem žádali, aby Trek přestal dodávat policii kola, která někteří strážníci podle dostupných záběrů používali proti demonstrantům jako štít, nebo dokonce jako zbraň. Kritizován byl ale třeba i Amazon a jeho technologie na rozpoznávání obličejů, kterou pořádkové služby v USA také využívají.