Fondy pro bohaté dál přibývají, už je v nich skoro 200 miliard korun

Fungují podobně jako běžné podílové fondy, ale vstoupit do nich mohou jen bohatí lidé. Minimální investice totiž dosahuje výše jednoho milionu korun. Obliba fondů kvalifikovaných investorů v Česku svižně roste. Jejich počet ke konci loňského roku dosáhl 260 a objem vkladů se za jediný rok zvýšil ze 155 na 189 miliard korun. Aktuální statistiky zveřejnila Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která nashromáždila informace od svých členů.

Fondy pro bohaté dál přibývají, už je v nich skoro 200 miliard korun
Bankovky - ilustrační foto | Bankovky

Skutečný počet fondů a objem úspor bude ještě vyšší. V uvedených číslech totiž chybějí fondy spravované nečleny AKAT a fondy registrované v zahraničí. Co se týká domácích správců, největší objem peněz ve fondech kvalifikovaných investorů (FKI) spravují společnosti Amista (56 miliard korun), Avant (42,9 miliardy) a Amundi Czech Republic (19,8 miliardy).

První vlna zájmu o FKI přišla v letech 2007 až 2012, kdy díky snížené sazbě daně ze zisku začaly sloužit jako nástroj daňové optimalizace. Svůj fond si tehdy zřídili realitní magnáti Dušan Kunovský a Luděk Sekyra, majitelé Unimex Group Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal či miliardáři Tomáš Plachý starší a mladší ze Safichem Group.

 

Proti tomuto postupu zasáhl před sedmi lety stát, který řadě fondů zacílených na nemovitosti a další hmotná aktiva odňal daňovou výhodu. Pozdější legislativní změny naopak podmínky pro fungování FKI zlepšily. Od roku 2015 tak zájem o tyto fondy opět roste. V této druhé vlně již převažují fondy určené pro širší okruh zájemců. Ten se rekrutuje ze sta tisíc nejbohatších Čechů – v praxi se jedná o manažery, poradce, právníky či lékaře. Největší částky zpravidla investují podnikatelé, kteří v minulosti prodali své firmy.

Zatímco běžné podílové fondy investují hlavně do akcií a dluhopisů, okruh zájmu FKI je širší. Nejčastěji se zaměřují na komerční reality – kancelářské budovy, nákupní centra či logistické haly. Vedle nich lze nalézt fondy zaměřené na investice do obnovitelných zdrojů energie, zemědělské půdy, ale také do umění, vína či historických automobilů.

Největšího výnosu zpravidla dosahují FKI zaměřené na odkup firem, jejich zhodnocení a následný odprodej. Příkladem mohou být fondy Jet1 a Jet2, za kterými stojí zkušený brněnský byznysmen Igor Fait. Podle posledních údajů sdružení AKAT mají fondy skupiny Jet Investment ve správě 7,25 miliardy korun. Na investování do technologických firem se zaměřují například fondy Enern.

Statistiky sdružení AKAT nezahrnují fondy zakládané v zahraničí. Oblíbenou destinací je Malta, která pro tyto fondy zavedla perfektní podmínky. Na Maltě má sídlo například Accolade Industrial Fund, který financuje expanzi společnosti Accolade v oboru průmyslových a skladovacích hal. Podle informací na firemním webu do tohoto fondu investovalo 884 lidí z Česka i jiných evropských zemí, a to celkem 226 milionů eur (5,7 miliardy korun).