Fond Accolade dosáhl v prvním čtvrtletí zhodnocení 1,92 procenta

Za první tři měsíce letošního roku dosáhl Accolade Industrial Fund eurového zhodnocení 1,92 procenta, což odpovídá očekávanému ročnímu výnosu ve výši sedmi procent.

Fond Accolade dosáhl v prvním čtvrtletí zhodnocení 1,92 procenta
ilustrační foto | Accolade Industrial Fund (se svolením)

Díky dlouhodobé strategii a smluvním doložkám se fondu daří úspěšně zmírňovat současné inflační tlaky. Portfolio nemovitostí ve fondu se v prvním kvartále rozrostlo o další průmyslové haly a celková plocha pronajímatelných prostor tak překročila 1,2 milionu metrů čtverečních. Své prostředky do fondu vložilo již více než 2500 investorů.

Přesto, že válečný konflikt na Ukrajině, zpomalující ekonomika a rostoucí ceny vstupů ovlivňují téměř jakékoliv podnikání, v oblasti průmyslových nemovitostí – lze i v této náročné době nalézt řadu pozitiv. Jednu z příležitostí představuje přesun dalších částí maloobchodu na internet, který i přes ochlazování určitých kategorií společností z oblasti e-commerce, generuje poptávku po nových logistických prostorách.

„Novou poptávku cítíme mimo jiné také například ve východním Polsku, a sice od ukrajinských společností z řad dodavatelů automobilových řetězců, kteří chtějí dále fungovat,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade. Pokračující silný zájem o logistické prostory dokládají i statistická data o jejich neobsazenosti, kdy se průměr v Evropě pohybuje kolem 3,5 procenta, v Česku je tento ukazatel ještě výrazně nižší.  

Accolade Industrial Fund nemá na Ukrajině ani v Rusku v současnosti žádné projekty, nájemce ani financující banky. Následné dopady dění na Ukrajině tak mohou být pouze nepřímé – například v podobě inflace. Fond nicméně funguje jako účinný nástroj boje proti inflačním tlakům v porovnání se standardními cennými papíry, jakými jsou dluhopisy či akcie. Zahrnuje totiž protiinflační složku, tedy indexaci nájemného, kdy všechny smlouvy s nájemci obsahují určitou formu inflačních doložek. Ty se budou postupně promítat do celkových příjmů fondu z nájmů. „Právě díky inflačním doložkám se daří minimálně z 80 procent inflaci zmírňovat. Zároveň bych rád zmínil i to, že jelikož jsou všechny nájmy placeny v eurech, bavíme se vlastně o inflaci v eurozóně, která je nižší než ta v Česku,“ upřesnil Milan Kratina. 

Z hlediska výnosu fond v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 1,92 procenta v euru a v české koruně 1,41 procenta, což jsou procenta, která odpovídají očekávanému ročnímu výnosu sedmi procent.

„V uplynulém roce jsme zažili opravdu atypicky rekordní rok. Klíčové ale je, že pokud bychom odhlédli od vlivu přecenění nemovitostí v portfoliu fondu, nadále by si držel velmi zajímavý a konzistentní výnos plynoucí z pravidelného nájemného. A k tomuto stabilnímu stavu opět směřujeme, neboť trh již naráží na pomyslnou hranici nových cen nemovitostí a výnosů, které z nich plynou,“ dodal Kratina.

Realitní portfolio fondu Accolade se v prvních měsících roku rozrostlo o dva nové projekty na polském a českém trhu. V Polsku fond expandoval do zcela nové lokality poblíž více než 123tisícového města Górzow Wielkopolski, které se nachází na západě země. Díky blízkosti k německým hranicím je ideálním místem pro mezinárodní podnikatele, kteří plánují přesunout své aktivity do střední Evropy. Výhodou je také výborné dopravní spojení s Českou republikou, které zajišťuje dálnice S3 ze Štětína do Prahy. Moderní Park Górzow Wielkopolski s rozlohou přes 53 tisíc metrů čtverečních je pro nájemce atraktivní také proto, že mohou využívat výhod rozvinuté městské infrastruktury i přílivu kvalifikované pracovní síly. V rámci tohoto projektu do portfolia fondu přibylo sedm nájemců, z nichž pět je pro fond zcela nových.

Na českém trhu fond rozšířil průmyslový park v Ostrově u Stříbra. Nájemcem nové haly o rozloze 9,5 tisíce metrů čtverečních se stala společnost Urban Transporte, která poskytuje nejen komplexní logistické služby a skladování, ale i další logistický servis. Společnost je součástí koncernu KION, který se spolu s DHL a Tchibem řadí dle příjmů z nájmů k největším nájemcům nemovitostí patřících fondu. 

Fond Accolade klade důraz na životní prostředí a udržitelnost. Jeho portfolio patří k nejšetrnějším v Evropě. Klíčová je také diverzifikace a spolehlivost nájemců, čímž jsou dlouhodobě zajištěny stabilní výnosy. „Současná doba pro nás vytvořila ještě aktuálnější výzvu, jak posouvat a vylepšovat naše strategie z hlediska soběstačnosti a udržitelnosti průmyslových budov. Celé naše portfolio tak nyní ještě více přizpůsobujeme šetrnosti nejen k přírodě, ale i provozním nákladům nájemců,“ dodává Milan Kratina.

Accolade Industrial Fund byl založen v roce 2014 a je určen kvalifikovaným investorům. Ti mají možnost podílet se na rozvoji moderního udržitelného průmyslu v Evropě. Aktuálně jich fond sdružuje přes dva a půl tisíce.

Portfolio tvoří v současnosti 22 průmyslových parků s téměř 80 nájemci v České republice, Polsku, Německu a na Slovenku, jeho hodnota dosahuje 26,6 miliardy korun. Pronajímatelná plocha všech nemovitostí čítá více než 1,2 milionu metrů čtverečních, parky zároveň splňují nejpřísnější kritéria vlivu na životní prostředí a prošly prestižní certifikací udržitelnosti BREEAM. Jde tak o jedno z nejzelenějších portfolií industriálních budov v Evropě. Minimální vstupní investice je stanovena na 75 tisíc eur.

Moderní průmyslové haly díky výraznému růstu oblasti e-commerce potvrzují svůj význam a investování do tohoto typu nemovitostí tak představuje zajímavou investiční příležitost. Fond byl několikrát po sobě oceněn jako nejvýkonnější realitní fond v žebříčku Top Realitní Fondy. Více informací na accolade.eu/cs/fond.