Firma stíhaného Janaty uznala insolvenci

Společnost Growing Way každým dnem skončí v insolvenci. K návrhu věřitelů se totiž přidala sama firma. Rozhodnutí soudu je již pouze formalitou. Případ se tím rozjede.

Firma stíhaného Janaty uznala insolvenci
„Někdo říká, že jsem arogantní namyšlený týpek. Ale lidé, co se mnou investují, to neřeší a jsou spokojení, a to je pro mě hlavní,“ tvrdí Ondřej Janata. | Tomáš Novák týdeník HROT

Zástupci společnosti Growing Way mladého brokera Ondřeje Janaty, kterého policie viní z miliardového investičního letadla, se poprvé vyjádřili k insolvenčnímu návrhu, který na firmu už začátkem listopadu podala skupina věřitelů zastupovaných advokátem Michalem Žižlavským. Ten do dnešního dne do řízení přihlásil přes třicet věřitelů. Celkem jich údajně zastupuje přes 200.

Janata a jeho právníci nicméně propásli soudem nařízenou lhůtu na vyjádření a na zveřejnění seznamu majetku a závazků.

„Vzhledem k tomu, že orgány činné v trestním řízení realizovaly zajišťovací úkony dle příslušných ustanovení trestního řádu, není dlužník v současné době schopen poskytnout soudu v jím stanovené lhůtě požadované seznamy s doložkou správnosti a úplnosti, neboť tyto informace objektivně nemůže porovnat s relevantními podklady,“ stojí v prohlášení jeho firmy. Dále v něm potvrzuje, že se nachází v insolvenci, a souhlasí, aby o úpadku soud rozhodl na základě listinných důkazů bez soudního jednání. Za paralyzaci společnosti a její ekonomický pád prý mohou zejména kroky policie, uvedla také firma v dosud prvním zveřejněném vyjádření.

„Považuje se to za insolvenční návrh dlužníka, o kterém má soud rozhodnout nejpozději do patnácti dní. Leda že by měl za to, že to není řádný návrh. Považuji za pravděpodobné, že insolvenční řízení teď dostane dynamiku, soud asi ještě před Vánocemi rozhodne o úpadku, čímž začne běžet propadná lhůta pro přihlášky pohledávek. Kdo s tím nepočítal a upínal se na jiné varianty řešení, může mít při větším objemu věřitelů plné ruce práce,“ říká k tomu Žižlavský a poukazuje přitom na další věřitelské tábory, které se zatím vydávají jiným směrem než insolvenčním řízením.

Advokátní kancelář KLB Legal například zastupuje desítky klientů a své naděje směruje k finančnímu arbitrovi a náhradu škody chce vymáhat zejména od investičních zprostředkovatelů. Nejvíce poškozených věřitelů doposud soustředil slezský právník Radim Kubica, který zastupuje na 1200 klientů s celkovými pohledávkami půl miliardy korun. Kubica zase sází zejména na samotné trestní řízení.

„Domníváme se, že uplatňování nároků prostřednictvím trestního řízení může být nejrychlejší cestou, jak dostat peníze či alespoň jejich část zpět. Navíc v trestním případu koná policie a státní zastupitelství, například v insolvenci musí být aktivní zejména poškozený, tedy věřitel. Administrativa, správce, to všechno stojí peníze, které v konečném důsledku zaplatí opět poškození,“ uvedl pro týdeník Hrot minulý týden Kubica, ačkoli sám je také insolvenčním správcem. Bez ohledu na další právní linie případu teď příběh čeká nová dynamika, kdy se o své peníze budou muset přihlásit všichni věřitelé. Těch má být údajně přes čtyři tisíce, čímž se celá kauza řadí mezi největší investiční krachy od devadesátých let.