Firma bez šéfů. Šedesát procent Y Softu funguje v „bezmanažerském“ systému

Majitel brněnské společnosti Y Soft zkouší zajímavý experiment: firmu postupně zbavuje managementu. „Když dokážete dodávat zaměstnancům správné informace ve správný čas, nejsou manažeři potřeba,“ tvrdí Václav Muchna

Firma bez šéfů. Šedesát procent Y Softu funguje v „bezmanažerském“ systému
Václav Muchna | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Kanceláře v administrativní budově na Pankráci, kde má pražskou adresu původem brněnská společnost Y Soft, se během pandemie vyprázdnily a velký provoz tu nepanuje ani teď, kdy covid většina lidí pustila ze zřetele. „Sám vidíte, že tu skoro nikdo není. A v Brně to vypadá podobně,“ říká zakladatel a majitel firmy Václav Muchna. Podnik se podle něj naučil fungovat „na dálku“ tak dobře, že pravidelná docházka už není potřeba.

Do značné míry tomu pomohli roboti. Y Soft je shodou okolností začal vyvíjet už před pandemií, během ní ale dokázali nahradit zaměstnance, kteří byli kvůli vládním nařízením zavření doma. Do budoucna mají v podnikání Y Softu hrát větší roli: vydělávat by měli stejně jako dosud dominantní byznys s tiskárnami a softwarem pro ně.

Kromě toho je ale někdejší brněnský startup zajímavý ještě jednou věcí. Experimentuje s novým uspořádáním ve firmě, která by se prý mohla obejít téměř bez vedoucích. „Už teď u nás pracuje šedesát procent zaměstnanců v bezmanažerském systému,“ říká Muchna.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit