Finančník Rattaj prodává. Zbavil se Profimedie i výrobce Perlit Praha

Slovenský investor z okruhu skupiny J&T a král místních sjezdovek Igor Rattaj má za sebou týden významných exitů.

Finančník Rattaj prodává. Zbavil se Profimedie i výrobce Perlit Praha
Igor Rattaj | Tomáš Novák týdeník HROT

Rattaj po několikaměsíčním vyjednávání dotáhl prodej fotobanky Profimedia.CZ, kterou dle očekávání přebírá ČTK. Společnost Perlit Praha, včetně výrobního areálu v Průmyslové ulici, od něj kupuje odpadářský obr Marius Pedersen. Hodnotu obchodů ani jedna ze stran nezveřejnila, ale podle odhadů z trhu může jít dohromady o více než půl miliardy korun. 

„Je to pro mě přirozené dokončení jedné etapy. Naskytly se nám zajímavé příležitosti firmy prodat a na trhu zároveň vidíme řadu nových investičních příležitostí, které díky získaným prostředkům z těchto obchodů začneme intenzivně řešit,“ uvedl pro Hrot Igor Rattaj bez dalších podrobností.

O prodeji fotobanky Profimedia, kterou Rattaj vlastní od roku 2015, veřejnoprávní ČTK se spekulovalo od začátku roku. Celý proces se ale táhl zejména kvůli formálním záležitostem a přece jen méně pružné organizaci na straně kupujících.

„ČTK má největší národní fotobanku a bohatý historický fotoarchiv, k němuž každým okamžikem přibývají snímky ze současnosti. Spojením s největším poskytovatelem obrazového materiálu ze zahraničí, který zastupuje řadu špičkových světových fotobank, nabídneme klientům nové služby,“ uvedl v prohlášení generální ředitel ČTK Jiří Majstr. 

Skupina Profimedia.CZ a.s. nabízí snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, módu, jídlo, zahradu, portréty či historické fotografie. Součástí obchodu je mateřská Profimedia se sídlem v Česku i dceřiné firmy v Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Skupina má 26 zaměstnanců a v posledních letech roční obrat téměř 130 milionů korun.

Perlit Praha koupil Rattaj před třemi lety zejména kvůli zajímavým pozemkům. Ve firmě s ročním obratem kolem 20 milionů a se ziskem EBITDA okolo deseti milionů pracovalo asi 12 lidí. Patří k ní ale i areál na pozemku o výměře 2,2 hektaru. 

Zajímavá, byť svým objemem malá byla i tamní výroba. Perlit je totiž hornina, která se po tepelném zpracování používá jako izolant ve stavebnictví. Kromě toho je ale jeho speciální odnož, zvaná vapex, prostředkem na likvidaci ropných látek rozptýlených ve vodě nebo vylitých na zem. Prášek používají například hasiči a záchranáři při nehodách, kdy na silnice vytékají pohonné hmoty.

Osud výroby v areálu je ale nejistý. Marius Pedersen má s areálem údajně jiné plány. Stroje a výroba perlitu se mohou stěhovat jinam.

Rattaj své další investiční plány zatím příliš rozkrývat nechtěl. Prý ale může jít o různou kombinaci realitních a výrobních aktiv. 

Jádrem jeho byznysu nicméně zůstávají horské areály v rámci skupiny TMR. Ta podniká v Česku, na Slovensku, v Polsku a Rakousku a má za sebou extrémně náročné období. Kvůli koronaviru skupina utržila těžké ztráty, její byznys se dramaticky propadl. I tak plánuje další investice, skupinu čeká například rozvoj areálu na Ještědu či přemostění svahů ve Špindlerově Mlýně (zde je TMR a Rattaj jen jedním z řady investorů). Spekuluje se také o možných námluvách se sousedním areálem v Peci pod Sněžkou, kterou provozuje společnost Mega Plus Richarda Kirniga.