Vybrané články
z týdeníku The Economist

Důmyslné fígle s ropou. Jak ruské banky financují obcházení sankcí?

Peníze tečou do Hongkongu, živí šedé obchodníky z Ázerbájdžánu i Perského zálivu a oklikou přes Turecko se ropa dostává do Evropy.

Důmyslné fígle s ropou. Jak ruské banky financují obcházení sankcí?
Přeprava ruské ropy po železnici (ilustrační foto) | alleks19760526 / Shutterstock.com

Výročí Putinovy invaze na Ukrajinu, 24. února, oslavila Amerika zmrazením účtů dalšího tuctu ruských bank. Také Británie a Evropská unie prodloužily své sankční seznamy. Důvodem k dalšímu zpřísnění opatření je snaha utěsnit mezery v současném sankčním režimu: Amerika jde výslovně po „cílech souvisejících s obcházením“, Evropa slibuje, že potrestá ty, kdo „zrazují“ Ukrajince.

Společný výzkum The Economist a organizace SourceMaterial naznačuje, že Rusové používají k obcházení sankcí čím dál sofistikovanější metody – zejména při prodeji ropy, která financuje Putinovu válku.

Před měsícem zavedla Evropa zákaz dovozu zpracované ruské ropy, když už dříve platil zákaz nákupu surové ropy. Aby nebránila globálnímu zásobování a zároveň omezila Putinovy příjmy, umožňuje EU nadále svým loďařům, pojišťovnám a bankám zprostředkovávat ruský export do třetích zemí, pokud je nákupní cena ropy pod úrovní stanovenou skupinou G7.

Ale ruská ropa nezlevnila tolik, jak někteří doufali. Většina států světa mimo Západ nezavedla vůči Rusku žádné sankce, což poskytlo prostor pro vznik armády pochybných prostředníků, na něž západní opatření nedosáhnou. Naše vyšetřování vrhá světlo na chybějící část mozaiky – jak je jejich podnikání financováno.

Šikovná hongkongská symbióza

Vezměte si například Bellatrix, donedávna v podstatě neznámého obchodníka, jenž podle lodních záznamů nyní ovládá sedm tankerů schopných přepravit tři miliony barelů ropy. Společnost na naše dotazy nereagovala, ale z daňových výkazů v Hongkongu, kde oficiálně sídlí, vyplývá, že její vlastnictví přešlo šest týdnů před válkou na Ázerbájdžánce Bilála Alijeva.

Podle dostupných údajů se tato firma od 1. ledna letošního roku zapojila přinejmenším do 22 obchodů s ruskými ropnými produkty. Až na tři případy vždy nakoupila ropu od Rosněfti, ruského státního ropného gigantu. Kde na to vzala prostředky?

I to lze z dokumentů vyčíst. Podle hongkongských záznamů schválila ruská státní Rosselchosbank pro Bellatrix 30. prosince 2022 úvěrový rámec ve výši 350 milionů dolarů, splatný v květnu 2025. Přestože ruská vicepremiérka Viktoria Abramčenková ještě 22. prosince tvrdila, že by tato banka měla být vyňata ze sankcí, protože „za sebe můžeme zaručit, že přes tuto banku půjdou pouze potraviny a minerální hnojiva“. Podle dalšího záznamu, z 27. prosince 2022, získala Bellatrix úvěrový rámec od Ruské regionální rozvojové banky, což je dceřiná společnost Rosněfti.

Donedávna se zdálo, že ruské exporty ropy jsou z velké části financovány z otevřeného úvěru od ruské vlády, přičemž kupci platili za zboží, až když si je vyzvedli. Naše zjištění svědčí o tom, že obchodování s ruskou ropou se čím dál víc institucionalizuje. Na ruské banky se napojuje víc a víc neznámých obchodníků, kteří zastupují kupce v dalších částech dodavatelského řetězce.

Samotná Bellatrix má úzké obchodní vztahy s Coral Energy, obchodníkem sídlícím v Dubaji, jejž vlastní jiný ázerbájdžánský byznysmen. Podle dokumentů z 28. prosince 2022 má Bellatrix smlouvu o předplatbě a odběru s indickou rafinerií Nayara (ze 49 procent ji vlastní Rosněfť), kterou postoupila Coralu. 

Utáhnout šrouby

Může Západ nějak zablokovat tyto šedé finanční kanály? Někteří interpretují americké rozhodnutí umístit na blacklist ruskou banku MTS jen pár dní poté, co získala licenci v Abú Zabí, jako signál, že dojde k zesílení tlaku. Ale po ruské ropě je neustále velká poptávka. Dovoz do nezávislých čínských rafinerií vyskočil minulý měsíc o 180 procent. Díky ruským exportům lámou dodávky těžké ropy do přístavu Fudžajra v SAE všechny rekordy.

Část surové ruské ropy si po rafinaci dokonce najde cestu i zpět do Evropy. Organizace Global Witness uvádí, že některé západní energetické společnosti a obchodníci, jako jsou Shell a Vitol, ji do EU dovážejí přes Turecko. Firmy oprávněně poukazují na to, že to není nelegální.

Naše vyšetřování dokládá, že mechanismus dodávek ruské ropy je od samého počátku čím dál důkladněji promazáván penězi z Kremlu.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.